ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: ΣΥΛΛΕΓΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΙ «ΠΡΑΣΙΝΟΙ»

Η Εθνική Ελλάδας πραγματοποίησε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Division C)

Μπάσκετ με αμαξίδιο: Συλλέγουν εμπειρίες οι «πράσινοι»

Με τη συμμετοχή των «πράσινων» Μαρτσάκη και Κοντογιάννη, η Ελλάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη αφού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και ήταν μπροστά στο σκορ για περίπου 30 λεπτά, προδόθηκε από τα λάθη του και ηττήθηκε από τους Ιρλανδούς με 52-45. Σε αυτή την προσπάθεια ο Παναγιώτης Κοντογιάννης είχε 4 ασίστ ενώ ο Χρήστος Μαρτσάκης πέτυχε 2 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πλέον, οι παίκτες της Εθνικής θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό στον σημερινό «τελικό» (16:15) με την Σερβία, καθώς με νίκη (εξαρτάται από το σκορ, αλλά και το αυριανό αποτέλεσμα του αγώνα Ιρλανδία-Σερβία) μπορούν να περάσουνμέχρι και πρώτοι από τον όμιλο στα χιαστί, ενώ με ήττα θα αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση.

Διαιτητές: Βέρντε – Ντέκμαν – Μπακουέρο.
Τα δεκάλεπτα: 10-10, 19-29, 36-37, 52-45.
ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Βαλίν): Ράιαν Τζ. 4, Μακ Τσάμπι 1, Ράιαν Π. 2, Χέις 6, ΜακΚίλοπ 12, Ρόλστον 11, Χόλαντ 8, Κούγκλαν 2, Κολ 2, Κόρισλ 4, Χέγκαρτλι.
ΕΛΛΑΔΑ (Οζντεμίρ): Τσαουσίδης, Ράσσα 5, Χαλδαίος, Στυλιανακάκης 2, Φιλίππου, Μακρής 13, Τσαπανίδης 10 (1), Μαρτσάκης 2, Κοντογιάννης, Χαμάντι 13.

Παράλληλα, οι Νικολάι Βακλίνοφ και Γκιόργκι Ιβανόφ που αγωνίζονται με τα χρώματα της Εθνικής Βουλγαρίας πραγματοποίησαν μία πολύ καλή εμφάνιση παρά την ήττα της ομάδας τους από την Τσεχία με 46-37. Συγκεκριμένα ξεχώρισε ο Ιβάνοφ αφού αγωνίστηκε για 34:31 λεπτά και πέτυχε 5 πόντους με 1/12 δίποντα, 3/8 ελεύθερες βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Σήμερα στις 6.30μμ θα αντιμετωπίσουν την Βουλγαρία.