ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ (VIDEO)

Ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα από την Σύλλα Αιδηψού πήρε την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων επικρατώντας με 67-32 της ΕΚ Καβάλας

Πανελλήνιο Κορασίδων: Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ και ετοιμάζεται για Παναθηναϊκό (video)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καβάλας με 67-32 κατά τη δεύτερη ημέρα της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού. Πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης ετοιμάζεται για το ματς της Δευτέρας κόντρα στον Παναθηναϊκό για την τρίτη αγωνιστική.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με 13-3 και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να ξεφύγει στο σκορ με 24-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε ακόμα και με +20π. (29-9, 6΄11΄΄), πηγαίνοντας τελικά στο ημίχρονο με το σκορ 39-22.

Η διαφορά στο σκορ συνέχισε διευρύνεται καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλή απόδοση επιθετικά, κάνοντας το 50-22, 5΄08΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε μια εύκολη νίκη με 67-32.

Δεκάλεπτα: 24-7, 39-22, 56-24, 67-32
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φράγκου, Μπουτσούκη 8, Πολυμένη 13(2), Άλλεν 4, Στεργάκη 5, Χατζηδάκη 8(2), Καζαμία 6, Πιτσούλη, Γενναίου 12, Κουματσιώτη 5, Παπαγεωργίου 2, Τζέλου 4.
ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Τσινεκίδου, Τουρέτζογλου 5, Παππά-Τζανέτου, Τζίτζιρα, Σπανίδου 3, Μελελούδη, Κελεμένη 16, Αργυρού 2, Κάπα 1, Γιαντζακλίδου 5, Λυκάκη, Τσακιρίδου.