ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΕΛΙΚΟ ΟΙ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Το τμήμα των παγκορασίδων μπάσκετ του Παναθηναϊκού Α.Ο. αν και είχε προκριθεί στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος ΕΣΚΑ, μία αγωνιστική πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου και φάνταζε φαβορί για τον τελικό δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αθλητικής Ένωσης Γαλατσίου.

Στον μικρό τελικό οι Παγκορασίδες

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυναμικά παίρνοντας το προβάδισμα όμως οι παγκορασίδες του Γαλατσίου δεν άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες 10-10.

Στην δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια του «τριφυλλιού» έχασαν τη συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να κυνηγάνε στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε 16-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» επέστρεψαν και σε μία περίοδο που είχε μεγάλο ενδιαφέρον λόγω της εναλλαγής του σκορ, κατάφεραν με κερδισμένα ριμπάουντ να περάσουν μπροστά με 31-30.

Τελικά ο αγώνας κρίθηκε στον πόντο, αφού φάνηκε πως οι νέες αθλήτριες ήθελαν εξίσου την πρόκριση στον τελικό και πάλευαν με ψυχή για να το καταφέρουν. Δυστυχώς για την ομάδα του Παναθηναϊκού χάθηκε η τελευταία επίθεση όπου θα μπορούσε να δώσει προβάδισμα στο «τριφύλλι» και εν τέλη ο αγώνας έληξε 37-38.

Οι παγκορασίδες του ΠΑΟ θα αντιμετωπίσουν σήμερα στις 19:00 τον Κρόνο Γέρακα στον μικρό τελικό και στις 21:00 η ομάδα της Αγίας Παρασκευής θα αναμετρηθεί με την Αθλητική Ένωση Γαλατσίου όπου θα κριθεί και ο τίτλος.