ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: ΣΤΟΧΕΥΣΕ ΜΕΤΑΛΛΙΑ Ο ΠΑΟ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

«Μαχητές» αποδείχθηκαν οι σκοπευτές του Παναθηναϊκού, που συμμετείχαν στον επετειακό αγώνα των Χανίων "η Μάχη της Κρήτης", ο οποίος έλαβε χώρα στο τοπικό Εθνικό Σκοπευτήριο.Πολυάριθμες οι συμμετοχές και εξίσου πολλές οι επιτυχίες των πράσινων αθλητών.

Σκοποβολή: Στόχευσε μετάλλια ο ΠΑΟ στα Χανιά

Ξεκινώντας με τα αγωνίσματα Αεροβόλων Οπλων, οι πράσινοι σκοπευτές που έριξαν Πιστόλι Ανδρών κατάφεραν να κατακτήσουν 1 Χρυσό κι ένα αργυρό μετάλλιο, με τους Γιαννίση Νικόλαο (562/600) και τον Παπαθωμά Εμμανουήλ (559/600) να κάνουν το 1-2 στην γενική κατάταξη του αγωνίσματος.

Με τη σειρά τους οι Γυναίκες στο αντίστοιχο αγώνισμα πέτυχαν το απόλυτο, κατακτώντας και τα 3 μετάλλια. Η Ξανθάκη Άννα (549/600) κατέκτησε το χρυσό, η Βαλέρη Μαρία (537/600) το Αργυρό και η Πετροπούλου Μαριέττα (524/600) το Χάλκινο Μετάλλιο αντίστοιχα.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Γυναικών, η Κοιλακου Σταυρούλα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με σκορ 485,6/654.
Στο Αεροβόλο Τουφέκι Ανδρών, ο Παπαθωμας Εμμανουήλ κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο με σκορ 516,9/654.
Στο Αεροβόλο Τουφέκι Παίδων Α, ο Παππάς Βασίλειος κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο με σκορ 413/436.
Και στα Αγωνίσματα Πυροβόλων όμως, οι επιτυχίες των πράσινων σκοπευτων αποδείχθηκαν εξίσου σημαντικές.
Στο Πιστόλι Standard Ανδρών, ο Κατσίρης Δημήτρης κατέκτησε το Αργυρό Μετάλλιο με σκορ 529/600.

Ο Πρωταθλητής του Παναθηναϊκού κατέκτησε επίσης το Αργυρό Μετάλλιο, στο Πιστόλι Κεντρικής Πυροδότησης (539/600), ενώ έκλεισε την Τριπλετα Μεταλλίων με ακόμη ένα Ασημένιο στο Πιστολι Ταχύτητας (516/600).

Σειρά πήρε η Ξανθακη Άννα, η οποία κατέκτησε το Χάλκινο Μετάλλιο στο Σπορ Πιστόλι Γυναικών, με σκορ 443/600, ενώ σημείωσε και δεύτερη επιτυχία, με το Αργυρό Μεταλλιο στο Τουφέκι Πρηνηδόν Γυναικών (493/600). Στο ίδιο Αγώνισμα, πράσινο βάφτηκε και το Χρυσό Μετάλλιο, με την Κοιλακου Σταυρούλα να πετυχαίνει επίδοση 498/600.

Το Χρυσό Μετάλλιο, με επίδοση 520/600, κατέκτησε ο Γιαννισης Νικόλαος στο Ελεύθερο Πιστόλι Ανδρών, ενώ τον ακολούθησε στην τρίτη θέση ο Μάκρης Γεώργιος.