ΗΤΤΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΠΡΑΣΙΝΗ» ΕΘΝΙΚΗ

Με ήττα (1-3) στη σάλα «Olympia World» του Ίνσμπρουκ, απέναντι στη γηπεδούχο Αυστρία, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Silver European League η Εθνική Ανδρών των «πράσινων» Ανδρεόπουλου, Ράπτη, Ζήση και Πελεκούδα.

Ήττα στις λεπτομέρειες για την «πράσινη» Εθνική

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρά τις απουσίες του ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πλήρωσε όμως κάποια νεκρά διαστήματα και τώρα πια στρέφει την προσοχή στον προσεχή αντίπαλό του, την Ουγγαρία. Συνοπτικά, η ελληνική ομάδα έδειξε πως θέλει ακόμη δουλειά, αλλά είναι στην αρχή της προετοιμασίας και έχει σημαντικό περιθώριο βελτίωσης.

Στο ξεκίνημα οι Αυστριακοί έπαιξαν πολύ τον πρώτο χρόνο, με τον Βόλφαρτστάρτερ «Βόλφι» να μετρά 3/3 στις πρώτες τρεις επιθέσεις, ενώ ο ίδιος πήρε καθοριστικούς πόντους και στο τελείωμα του σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 13-13 και πήγε πόντο-πόντο ως το 16-16, αλλά με σερί 4-0 η Αυστρία πέρασε με 21-17, καθώς τα σερβίς του Μπούχεγκερ είχαν χαλάσει την ελληνική υποδοχή. Η Εθνική μείωσε σε 22-23 με επίθεση Ράπτη, μπλοκ στον Μπέργκερ και επίθεση του Ζουπάνη, ο Ράπτης έχασε το σερβίς (22-24), με προσπάθεια του Ζουπάνη έγινε το 23-24, αλλά το σετ τελείωσε με ακόμη έναν πρώτο χρόνο των Αυστριακών, από τον Γκραμπμίλερ αυτή τη φορά.