ΝΕΑΝΙΔΕΣ: ΜΕ «ΠΕΡΙΠΑΤΟ» ΚΑΙ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

Οι Νεάνιδες του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 91-45 του Πιερικού Αρχέλαου και έκαναν το 2/2 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Αιδηψού

Νεάνιδες: Με «περίπατο» και ολοταχώς για τον τίτλο

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και παίζοντας πολύ καλά και στις δυο πλευρές του παρκέ πήρε το προβάδισμα με 9-0 δείχνοντας ότι ήθελαν από την αρχή του ματς να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Μάλιστα οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη έκαναν το 18-3 στο 7΄. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ με 29-5 με τρίποντο της Μούτσα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει ρυθμό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 49-15.

Οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη δεν σταμάτησαν να έχουν το πάνω χέρι του ματς και μάλιστα προηγήθηκαν με 60-20 έξι λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, με τις «πράσινες» να πηγαίνουν τελικά στο τέλος της τρίτης περιόδου μπροστά στο σκορ με 72-25. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινες» έκαναν συντήρηση δυνάμεων και πήραν τελικά τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-5, 49-15,  72-25, 91-45