ΝΕΑΝΙΔΕΣ: ΜΕ ΤΟ «ΔΕΞΙ» ΣΤΗ ΜΑΧΗ (VIDEO)

Οι Νεανίδες ξεκίνησαν με νίκη (67-61) κόντρα στον ΠΑΟΚ την προσπάθεια τους για κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Νεανίδες: Με το «δεξί» στη μάχη (video)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος ξεκίνησε με το δεξί την πορεία του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων καθώς επικράτησε με 67-61 του ΠΑΟΚ και έδειξε έτοιμος να κατακτήσει τον τίτλο. Οι «πράσινες» έχοντας πρώτα «βιολιά» τις Άρτεμις Κούκη (12π.), Ορνέλα Μούτσα  (18π.) και Σύνθια Εζέτζα (17π.) πήραν τη νίκη κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός θα συνεχίσουν αύριο την προσπάθειά τους (2/5) όταν θα αντιμετωπίσουν τον Πρωτέα Βούλας (18:00) και τον Σ.Φ.Κ. Πιερικό (20:00) αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα και με πολλά λάθη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 17-10 (3΄05΄΄), όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου σε 20-17. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 26-17 (6΄31΄΄). Όταν όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «ξεκλειδώσει» επιθετικά αρχικά ισοφάρισε σε 28-28 (3΄06΄΄) και στη συνέχεια προηγήθηκε με 28-30 (2΄20΄΄), ωστόσο ο ΠΑΟΚ στο τέλος της περιόδου διατήρησε το προβάδισμα με 36-35.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 42-41 (4΄33΄΄) στην τρίτη περίοδο έχασε την επαφή με το καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 8-0 και να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο σκορ με 42-49. Ο ΠΑΟΚ επανήλθε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας σε 49-49 (8΄52΄΄), ενώ προηγήθηκε με 54-51 (7΄12΄΄). Και πάλι όμως η κάτοχος του τίτλου με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 54-57 και 57-62 (3΄42΄΄). Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά με 61-64 (1΄23΄΄) όμως ο Παναθηναϊκός διέθετε στο τέλος μεγαλύτερη συγκέντρωση και πήρε τη νίκη με το τελικό 61-67

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 42-49, 61-67.