«ΠΡΑΣΙΝΕΣ» ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΝΙΚΕΣ ΣΤΟ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των αθλητών του Παναθηναϊκού Κώστα και Γιώργου Κωνσταντινόπουλου στην πρεμιέρα του παγκοσμίου  πρωταθλήματος  πινγκ πονγκ που γίνεται στη Βουδαπέστη.

«Πράσινες» παγκόσμιες νίκες στο πινγκ πονγκ

Ο πρώτος πέτυχε μια ιστορική νίκη κόντρα στον Εντ Πακ Ναμ που είναι το Νο 102 στον κόσμο τη στιγμή που ο ίδιος βρίσκεται στο No 826.

Αξίζει να σημειωθεί ότι  στην ιστοσελίδα της (ettu.org) και στο ρεπορτάζ από την πρώτη μέρα των αγώνων η Ευρωπαϊκή Ένωση του αθλήματος έγραψε στον πρόλογό της για την έκπληξη, που δημιούργησε ο 25άχρονος αριστερόχειρας.

Στην πρεμιέρα του για το 18ο προκριματικό γκρουπ γνώρισε την ήττα με 4-1 σετ από τον δυνατό Σλοβένο Γιαν Ζίμπρατ, που ήταν 2ο φαβορί (4-11, 8-11, 12-10, 5-11, 9-11).

Σε ότι αφορά το ματς με τον  Πακ Ναμ, που πρόβαλλε ως αδιαφιλονίκητο φαβορί,  αθλητής του Παναθηναϊκού βρέθηκε πίσω με 0-2, αλλά ανέβασε την απόδοσή του και αφού μείωσε το σκορ πέρασε άγχος στον αντίπαλό του. Πήρε τρία συνεχόμενα σετ, δέχτηκε την ισοφάριση, αλλά με δυνατή ψυχολογία πρώτα απ’ όλα πέτυχε τη σπουδαία νίκη στο 7ο σετ (8-11, 7-11, 11-4, 11-9, 11-4, 7-11, 11-8).

Για το 65πς γκρουπ ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος επικράτησε με 4-1 σετ (12-10, 11-6, 11-7, 5-11, 11-5) του Τσεόνγκ Τσι Τσενγκ από το Μακάο.

Στο δεύτερο ματς λύγισε από τον Παραγουανό Αλεχάντρο Τοράνδος αφού λύγισε με 4-1 (7-11, 7-11, 11-9, 5-11, 8-11).

Στο μικτό ο Κώστας Κωνσταντινόπουλος και η Κατερίνα Τόλιου νίκησαν την Σκωτία με 3-1 ωστόσο λύγισαν με το ίδιο σκορ από την Ιταλία.

Οι αδερφοί Κωνσταντινόπουλοι θ’ αντιμετωπίσουν μεθαύριο τους δυνατούς Κροάτες Φράνε Κόγιτς/Τόμισλαβ Πουκάρ. Αν πάρουν τη νίκη θα διεκδικήσουν την ίδια μέρα την πρόκριση κόντρα στους Γάλλους Καν Ακουζού/Αλεξάντρ Κασέν (16:15).