ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ! (PHOTOS)

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και την Ηλιούπολη (72-57), στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του στη σεζόν. Πανηγυρικό το κλίμα και «ζεστή» ατμόσφαιρα στον «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Επέστρεψε εκεί που ανήκει! (photos)

Οι πράσινοι υποδέχτηκαν στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» την Ηλιούπολη και παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα, όμως έφτασε στη νίκη, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α2.  Μάλιστα οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη είχαν την ευκαιρία να χαρούν με τον κόσμο τους την τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση, με τους «αιώνια πιστούς» να δίνουν βροντερό παρών στο ματς και να κάνουν τις «πράσινες» να δακρύζουν με την αγάπη τους.

Ο ΠΑΟ είχε τη συμπαράσταση περίπου 700 οπαδών του και όλοι μαζί σφράγισαν την επιστροφή του «τριφυλλιού» εκεί που ανήκει. Ο Σύλλογος ήταν μια μεγάλη «αγκαλιά» και σε αυτό το ματς καθώς ήταν παρούσα η διοίκηση του Παναθηναϊκού, ο Νίκος Παππάς από την ανδρική ομάδα μπάσκετ, ο Ρούλης Αγρπιδάκης και ο Άξελ Γιάκομπσεν από το ανδρικό βόλεϊ και οι τιμ μάνατζερ από όλα τα τμήματα.

Ήταν ένα ματς που το χάρηκαν όλοι και τη διασκέδαση των μικρών φιλάθλων είχε αναλάβει ο Mr Green ενώ στο ημίχρονο της αναμέτρησης βραβεύτηκαν οι κορασίδες και οι νεάνιδες του Παναθηναϊκού και φωτογραφήθηκαν αγκαλιά με τη γυναικεία ομάδα για τις κατακτήσεις τους στα πρωταθλήματα ΕΣΚΑ.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό μέρος οι «πράσινες» στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν διαφορά αφού και η Ηλιούπολη έβρισκε τρόπους να σκοράρει και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με 18-14. Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟ δυσκολεύτηκε περισσότερο ενώ και οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 29-29. Η τρίτη περίοδος ήταν καλύτερη για το «τριφύλλι» επιθετικά και αμυντικά και στη λήξη της πήρε διαφορά με 48-41.Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινες» πάτησαν…γκάζι και το τελικό 72-57 μιλάει από μόνο του.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 29-29, 48-41, 72-57.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κάσδαγλη, Μούλη 16, Κοίλια Π., Καλαμπάκου 14 (2), Ευαγγελάτου, Αρβανίτη, Σλούκα 11 (2), Εζέτζα 28, Ακρίβου, Μούτσα 1, Βασιλάκη και Σιγάλα 2.

Ηλιούπολη (Γερεουδάκης): Δασκαλοπούλου 19 (1), Τσουγκράκη 2, Γούλα Π., Καββαδά 3 (1), Νεαρχάκου 3, Γούλα Φ. 8 , Δανδουλάκη, Στεφάνου, Παπαδοπούλου 3, Οικονομίδου 9, Κορρέ 10 και Λιγνού.