«ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ!»

Η πρώτη… πράξη των play offs της Futsal Super League συνοδεύτηκε με νίκη για τον Παναθηναϊκό, που θέλει ακόμη μία την Πέμπτη στο Νέο Ικόνιο για να προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου σάλας, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε στην «Πράσινη» ο Γιάννης Μπελτσίδης

«Όλα για τη νίκη πρόκριση!»

Το τμήμα ποδοσφαίρου σάλας του Παναθηναϊκού μπορεί να χρειάστηκε την παράταση αλλά τελικά επιβλήθηκε με 4-3 του Νέου Ικονίου (3-3 στην κανονική περίοδο), κάνοντας το 1-0 στις νίκες, μετά την πρώτη αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης των play offs της Futsal Super League. Έτσι χρειάζεται ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα την Πέμπτη στις 6:15μ.μ. στο Πέραμα, προκειμένου να προκριθεί στα ημιτελικά.

Το θέαμα που παρουσίασαν οι «πράσινοι» του Αποστόλη Μπελτσίδη στο πρώτο παιχνίδι της σειρά την Κυριακή το απόγευμα ήταν άκρως ικανοποιητικό, με τη συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης να είναι το «κλειδί» και για το δεύτερο ματς.

Ο νεαρός αθλητής του «τριφυλλιού», Γιάννης Μπελτσίδης, μιλώντας στην «Πράσινη» υπογράμμισε: «Στον 1ο αγώνα για τους προημιτελικούς κάναμε ένα καλό παιχνίδι κόντρα στο Νέο Ικόνιο. Προηγηθήκαμε με 3-0, ωστόσο οι πολλές χαμένες ευκαιρίες και κάποιες αδυναμίες στην άμυνα μας κόστισαν, και οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 3-3, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί παίξαμε συγκεντρωμένα και καταφέραμε να πάρουμε την 1η νίκη στην σειρά. Στον επόμενο αγώνα για την πρόκριση στα ημιτελικά θα προσπαθήσουμε να είμαστε ακόμη πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και σοβαροί στην άμυνα, ώστε να πάρουμε τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση».

Με το 2-0 στην σειρά κόντρα στο νέο Ικόνιο ο Παναθηναϊκός θα σφραγίσει την είσοδό του στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος, όπου θα βρει τον νικητή του ζευγαριού Δούκας – Ολυμπιάδα, έχοντας όμως το πλεονέκτημα έδρας.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της προημιτελικής φάσης των Play offs, που κρίνεται στις 2 νίκες, για το Πρωτάθλημα Futsal της Super League, είναι τα ακόλουθα:

Παναθηναϊκός – Ν. Ικόνιο 4-3 στην παράταση (3-3 καν. διάρκεια)

Δούκας – Ολυμπιάδα 4-3 στα πέναλτι (1-1 καν. διάρκεια και παράταση)

ΑΕΚ – Εlite 6-1

Μινώταυρος – Ερμής Ζωγράφου 1-5