ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΟ ΣΕΦ, Ο ΒΟΥΖΗΣ

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Νίκου Βούζη στους πρώτους βαλκανικούς αγώνες κλειστού στίβου που πραγματοποιήθηκαν σαν σήμερα το 1991 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με πρωτοβουλία του ΣΕΓΑΣ και ο Σύλλογος δεν ξεχνά τη στιγμή.

Πρώτος και καλύτερος στο ΣΕΦ, ο Βούζης

Μάλιστα υπήρξε συμμετοχή και των έξι βαλκανικών κρατών με έναν αθλητή ή αθλήτρια ανά αγώνισμα και η διοργάνωση είχε τεράστια επιτυχία.

Από ελληνικής πλευράς ο δρομέας του Παναθηναϊκού κράτησε τη σημαία ψηλά καθώς αναδείχτηκε πρωταθλητής στα 3.000 μέτρα.

Επρόκειτο για μια πολύ μεγάλη επιτυχία αφού κατάφερε να νικήσει σπουδαίους αντιπάλους και παράλληλα να βοηθήσει ώστε να κατακτήσει η Ελλάδα τη δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία.

Αναλυτικότερα ο «τριφυλλοφόρος» αθλητής άφησε πολλά μέτρα πίσω τους αντιπάλους του και τερμάτισε σε χρόνο 8.01.66. Για την ιστορία η Ρουμανία κατέλαβε τη πρώτη θέση στη γενική κατάταξη ενώ η «γαλανόλευκη» κατάφερε να ξεπεράσει τη Γιουγκοσλαβία και στη τέταρτη θέση τερμάτισε η Βουλγαρία.