ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΤΕΡΨΙΘΕΑ 55-29: ΧΩΡΙΣ ΝΑ «ΙΔΡΩΣΕΙ»

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Τερψιθέα Γλυφάδας και έδειξε την ανωτερότητά του στο παρκέ, επικρατώντας με 55-29.

Παναθηναϊκός-Τερψιθέα 55-29: Χωρίς να «ιδρώσει»

Το «τριφύλλι» βρήκε και πάλι τον εαυτό του, καθώς απέναντι στην Τερψιθέα Γλυφάδας πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Για κόμη μία φορά ο κόσμος της ομάδας έδωσε δυναμικό παρών στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», όπου είδε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ να παίρνει την έκτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Καντζιλιέρη μπήκε... κρύα στο παιχνίδι, καθώς μετά το γρήγορο 4-0, χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά για να μπει το επόμενο καλάθι. Βέβαια ακριβώς την ίδια εικόνα είχαν και οι φιλοξενούμενες, οι οποίες σε -σχεδόν- πέντε λεπτά πέτυχαν μόλις έναν πόντο. Από εκεί και πέρα Μούλη και Σλούκα έγραψαν το 9-3, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στη δέυτερη περίοδο οι «πράσινες» βρήκαν τον καλό ευατό τους και με συγκέντρωση και καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφεραν να ανεβάσουν τα ποσοστά ευστοχίας τους, ενώ παράλληλα η άμυνά τους παρέμεινε σε καλά επίπεδα. Με την Άσπα Καλαμπάκου να «πυροβολεί» από τα 6,75μ, το «τριφύλλι» πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (20-10), το οποίο επέκτεινε με τη Μούλη να σημειώνει το 28-12, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

«Καθάρισε» και ανέλαβαν δράση οι μικρές

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού συνέχισε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη βρήκαν ξανά την αυτοπεποίθησή τους και χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τρίποντο της νεαρής Νικολέττας Κοίλια, ενώ κατευθύνθηκαν προς τα τελευταία δέκα λεπτά άνετες με το σκορ στο 42-22.

Εκεί ο Γιώργος Καντζιλιέρης αποφάσισε να ξεκουράσει τις βασικές του και να δώσει χρόνο στις νεαρές αθλήτριες της ομάδας, οι οποίες όπως φάνηκε είχαν όρεξη και ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Τελικό σκορ λοιπόν στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» 55-29, με τον Παναθηναϊκός να πραγματοποιεί μία επιβλητική εμφάνιση και να παίρνει την έκτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Τα δεκάλεπτα: 9-3, 28-12, 42-22, 55-29

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κάσδαγλη 4, Μούλη 5, Κοίλια Π., Κοίλια Ν. 3 (1), Καλαμπάκου 15 (3), Ευαγγελάτου 6, Αρβανίτη, Σλούκα 8 (2), Βασιλάκη 3 (1), Σιγάλα 2, Εζέτζα 5 και Ακρίβου 4.
Τερψιθέα (Παππάς): Κόρδαλη, Οικονομάκη Κ. 10 (1), Καπινιάρη, Καναβάρου 4, Καβακίδου 3, Λαμπράκη δ. 4, Φλώκα, Γαλιατσάτου 3, Οικονομάκη Ζ., Λαμπράκη Μ. Μυλωνάκη 5.