ΜΕΛΙΣΣΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 50-48: ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ «ΕΣΠΑΣΕ» ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» το κακό τρίτο δεκάλεπτο και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα (50-48) στα Μελίσσια, παρά την τρομερή προσπάθεια για ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Μελίσσια-Παναθηναϊκός 50-48: Το αήττητο «έσπασε» στα Μελίσσια

Η ξέφρενη πορεία του «τριφυλλιού» σταμάτησε στα Μελίσσια, αφού η τοπική ομάδα επικράτησε με 50-48, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα μέσα στη σεζόν. Το σύνολο του Γιώργου Καντζιλιέρη «κόλλησε» στο τρίτο δεκάλεπτο και τελικά την «πλήρωσε». Παρά την τρομερή προσπάθεια των κοριτσιών στην τέταρτη περίοδο, η κούραση τις «λύγισε», με αποτέλεσμα η Σύνθια Εζέτζα να χάσει την κατοχή στην τελευταία επίθεση και μοιραία να χαθεί το «ροζ φύλλο».

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «πράσινες» δεν μπήκαν όπως θα ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αρκετά άστοχες. Οι άμυνες έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στα δέκα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να μην είναι συγκεντρωμένος στην επίθεση και τα Μελίσσια να το εκεμταλλεύονται, παίρνοντας προβάδισμα 12-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιώργου Καντζιλιέρη σοβαρεύτηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασε στροφές, «έσφιξε» την άμυνά της, με αποτέλεσμα να κάνει ένα γρήγορο 10-0 και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα (12-20). Κάπου εκεί όμως, «κόλλησε» ξανά στον επιθετικό τομέα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να πάρουν ψυχολογία και να μειώσουν ξανά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -4 (20-24).

«Κόλλησε» και το «πλήρωσε»...

Η τρίτη περίοδος ήταν με διαφορά η χειρότερη φετινή για το «τριφύλλι», καθώς όχι μόνο συνέχισε να αστοχεί, αλλά δέχθηκε και αρκετούς πόντους στην άμυνα. Τα Μελίσσια έβρισκαν σκορ με χαρακτηριστική άνεση, την ώρα που οι «πράσινες» είχαν «εγκλωβιστεί», κυρίως λόγω των δικών τους λαθών. Έτσι λοιπόν με επιμέρους σκορ 26-10, οι γηπεδούχες πήραν το μεγαλύτερό τους προβάδισμα στο παιχνίδι (46-34).

Ότι δεν έκανε στο τρίτο δεκάλπετο ο Παναθηναϊκός, το έκανε στο τελευταίο. Τα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη έδειξαν τον πραγματικό τους ευατό, «ροκάνισαν» τη διαφορά και με το σκορ στο 49-48 είχαν την τελευταία επίθεση. Εκεί η μπάλλα πέρασε στην Εζέτζα, όμως τα Μελίσσια κατάφεραν να κλεψουν και ουσιαστικά να τελειώσουν το ματς, με το τελικό σκορ (50-48) να γράφεται από τη γραμμή των βολών.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για το «τριφύλλι» σε όλες τις διοργανώσεις. Οι «πράσινες» πλήρωσαν το χειρότερό τους φετινό δεκάλεπτο, καθώς θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» πολύ νωρίτερα και να μην χρειαστεί να φτάσουμε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Βέβαια σε μία νεανική ομάδα, αυτά τα αποτελέσματα μπορούν να δώσουν εμπειρίες για τη συνέχεια και το μόνο σίγουρο είναι πως ο Παναθηναϊκός παραμένει το ακλόνητο φαβορί για την άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 20-24, 46-34, 50-48

ΚΑΟ Μελισσίων (Μάλαμα): Τσέτα, Ναβροζίδου 8 (1), Σταμούλη, Δούρου, Κοιλιαρίδη 12 (1), Βιντσιλαίου 3, Ζακυνθινού, Κωνσταντινίδου, Γιαννακοπούλου 4 (1), Χιώτη 6, Κανέλλου 11 , Πατέρα 6 (2)
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ακρίβου, Μούλη 9, Κοίλια Π. 4, Κοίλια Ν. , Καλαμπάκου 6, Ευαγγελάτου, Αρβανίτη, Σλούκα 8, Μούτσα, Σιγάλα 2, Εζέτζα 19

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Τελικό αποτέλεσμα: Μελίσσια - Παναθηναϊκός 50-48 . . . . . #panathinaikos #bepao

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Panathinaikos Athletic Club (@panathinaikos_1908) στις