ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΕΦΑΟΖ 60-52: ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ!

Ο ΕΦΑΟΖ μπορεί να έβαλε δύσκολα στο «τριφύλλι», όμως τα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη έδειξαν χαρακτήρα, επικρατώντας με 60-52 και συνέχισαν την φρενήρη πορεία τους.

Παναθηναϊκός-ΕΦΑΟΖ 60-52: Απλά δεν χάνουν!

Οι «πράσινες» κράτησαν το απόλυτο κόντρα στον ΕΦΑΟ Ζωγράφου, αφού επιβλήθηκαν με 60-52 και απέδειξαν πως δεν «λυγίζουν» στα δύσκολα. Από την προθέρμανση τα πράγματα πήγαν «στραβά», καθώς η Σύνθια Εζέτζα χτύπησε, ωστόσο δεν ήταν κάτι σοβαρό και πήρε κανονικά μέρος. Το «τριφύλλι» δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα, όμως με την στήριξη του κόσμου του, αλλά και με νοοτροπία μεγάλης ομάδας, πήρε τη νίκη και διατήρησε το αήττητο σερί του στη φετινή σεζόν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Καντζιλιέρη ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και με τη Μούλη σε ρόλου οδηγού, κατάφερε να πάρει γρήγορα μία διαφορά επτά πόντων (9-2), ενώ με τρίποντο της Καλαμπάκου έφτασε και τους οκτώ (16-8). Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, το «τριφύλλι» έχασε τη σύνδεσή του με το καλάθι και έτσι ο ΕΦΑΟΖ μείωσε σε 19-16, με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

H δεύτερη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς. Ο ΕΦΑΟΖ πέρασε μπροστά με 19-21 και 33-34, ωστόσο οι «πράσινες» έβρισκαν απαντήσεις και χάρη στα καλάθια της Καλαμπάκου και της Σλούκα, είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Η κόρνα της λήξης για τα πρώτα 20 λεπτά βρήκε τον ΠΑΟ να προηγείται με 37-34, σε ένα σκληρό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές.

Του έβαλε δύσκολα, όμως έδειξε χαρακτήρα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ανανεωμένος στο δεύτερο μέρος και με όμορφο μπάσκετ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (45-36) πολύ γρήγορα, ενώ λίγο αργότερα η Σλούκα την πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο (47-36). Από εκεί και πέρα όμως, το «τριφύλλι» κόλλησε στην επίθεση και με ένα σερί 8-2, η ομάδα του Ζωγράφου πλησίασε και πάλι στο σκορ, μειώνοντας σε 49-44 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών κατάφερε να ελέγξει το ματς. Τελικό σκορ λοιπόν στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» 60-52, με τα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη να συνεχίζουν την φρενήρη πορεία τους, κρατώντας το απόλυτο!

Τα δεκάλεπτα:19-16, 37-34, 49-44, 60-52

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ακρίβου, Μούλη 15, Βασιλάκη, Κοίλια Ν., Καλαμπάκου 13, Ευαγγελάτου 3 (1), Αρβανίτη 3, Σλούκα 17 (4), Μούτσα 1, Μαυράκη, Εζέτζα 8 και Σιγάλα.

ΕΦΑΟΖ: Καραβέλη 9, Σατρατζέμη 2, Κύριου, Βαμβακά 9, Λιναρά 15(2), Ζούρνη 10, Κέσσε 7, Βυζεντίνη, Κουρουβάνη, Δελή, Μπαλαμπάνη και Χόνι.