ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ: ΠΡΩΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ Ο ΓΚΕΛΑΟΥΖΟΣ! (VIDEO)

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού, Κώστας Γκελαούζος, είναι ο νικητής του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, που γίνεται στα πλαίσια του ΑΜΑ.

Μαραθώνιος: Πρώτος Έλληνας στο Καλλιμάρμαρο ο Γκελαούζος! (video)

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού, Κώστας Γκελαούζος όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ήταν ο πρώτος Έλληνας που μπήκε στο Παναθηναϊκό Στάδιο, κατακτώντας την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, μόνο που τη φετινή σεζόν συνδύασε τη νίκη με νέο ατομικό ρεκόρ.

Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε σε 2.21.54 και άφησε στην ιστορία το 2.21.55, που είχε το 2016 στο Ντίσελνοτρφ. Ο Γκελαούζος κατάφερε να πετύχει ατομικό ρεκόρ στην αυθεντική διαδρομή, που θεωρείται αν όχι η δυσκολότερη, μία από τις δυσκολότερες στον πλανήτη.

Από εκεί και πέρα ο Μαραθώνιος συνοδεύτηκε φέτος από καλές επιδόσεις τόσο από τους ξένους όσο και από τους Ελληνες πρωταθλητές. Ο Μπριμίν Μισόι (Κένυα) ήταν νικητής στον Μαραθώνιο με 2 ώρες 10.56, επίδοση που ήταν πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής (2.10.37). Ο αθλητής για αρκετή ώρα στη στον αγώνα κινήθηκε σε επιδόσεις κάτω από τα ρεκόρ, ωστόσο στο τέλος δεν κατάφερε να το βελτιώσει. Ο Τέσφα Τορουνέχ ήταν δεύτερος με 2.12.52 και ο Αζμεράβ Τσερεμε τρίτος με 2.13.20.

Σε δηλώσεις του μετά την τρομερή του επίδοση ο Γκελαούζος, ανέφερε: «Ήταν γρήγορος αγώνας με γρήγορα περάσματα. Ήμουν σε καλή κατάσταση και άντεξα. Συγχαρητήρια στους συναθλητές μου. Ήταν ωραία κούρσα, εγώ πήγα δυνατά, όλα μέσα που λέμε. Μετά το 10ο αποσπάστηκα με έπιασαν οι αντίπαλοί μου στο 20ο περίπου και ξέφυγα πάλι στο 27ο χιλιόμετρο. Είμαι ευχαριστημένος όχι μόνο για τη δεύτερη νίκη μου στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, αλλά και για το ότι βελτίωσα το ατομικό μου ρεκόρ. Τώρα ξεκούραση και θα προετοιμαστώ για να τρέξω μαραθώνιο την άνοιξη».