ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΚΑΔΙ 77-36: «ΠΡΑΣΙΝΟ» ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΜΕ 40ΑΡΑ!

Ο Παναθηναϊκός έκανε «περίπατο» κόντρα στο Αρκάδι, επικράτησε με 77-36 και πέτυχε την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια της φετινής σεζόν.

Παναθηναϊκός-Αρκάδι 77-36: «Πράσινο» ξέσπασμα με 40αρα!

Με κολλημένο γκάζι φάινεται να «τρέχει» η ομάδα του Γιώργου Καντζιλιέρη, αφού «σκόρπισε» το Αρκάδι με 77-36 και έκανε το 6Χ6, πάιρνοντας παράλληλα και τη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμους αγώνες του πρωταθλήματος της Α2. Για ακόμη μία φορά ο κόσμος έδωσε το παρών στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και το «τριφύλλι» του χάρισε μία ωραιότατη... 40αρα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωχελικά το παιχνίδι, αφού για να μπει το πρώτο καλάθι χρειάστηκαν περίπου 2,5 λεπτά. Στη συνέχεια οι «πράσινες» ανέβασαν ρυθμούς και με τη Ρούλα Μούλη σε ρόλο οδηγού κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 7-2. Το Αρκάδι δεν έβρισκε λύσεις, χάρη στην εξαιρετική άμυνα του «τριφυλλιού» και έτσι το πρώτο δεκαλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +9 (17-6).

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν, αφού τα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη δεν ήταν πρόθυμα να χάσουν τη διαφορά. Την μπαγκέτα στο σκοράρισμα ανέλαβε η Ασπα Καλάμπάκου, ενώ παράλληλα δεν χάθηκε η συγκέντρωση στην άλλη πλευρά του παρκέ. Με τη Σιγάλα να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου για το «τριφύλλι», οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 30-19.

Με άμυνα «γρανίτη» και πάρτι στην εξέδρα

Τρίτο δεκάλεπτο στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση νίκη. Από τα πρώτα λεπτά, οι «πράσινες» έδειξαν τις... ορέξεις τους, καθώς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Με μόλις έξι πόντους παθητικό και πετυχαίνοντας 24, το σύνολο του Γιώργου Καντζιλιέρη ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, τελειώνοντας την περίοδο στο +29 (54-25), ενώ από την πλευρά του ο κόσμος είχε αρχίσει το δικό του πάρτι στην εξέδρα.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να αλλάζει όλη την πεντάδα, δίνοντας χρόνο και στις μικρότερες αθλήτριες, σε μία κίνηση σεβασμού προς τον αντίπαλο. Με τις δύο ομάδες να ρίχνουν ρυθμούς, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 77-36 και οι «πράσινες» πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και παράλληλα την έκτη συνολικά στη σεζόν, παραμένοντας αήττητες.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 30-19 , 54-25, 77-36

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης):Ακρίβου 9, Μούλη 27, Κοίλια Π. 3, Κοίλια Ν., Καλαμπάκου 11 (2), Ευαγγελάτου, Αρβανίτη 4, Σλούκα 6 (2), Σιγάλα 4, Μαυράκη 4, Βασιλάκη 3 (1) και Τριανταφύλλου 6.

Αρκάδι (Πλευράκης):Κουλούρη Μ. 6, Κανδεράκη, Γιαλαμά, Ουρανού, Κουλούρη Σ. 5 (1), Σταυριανάκη 6, Κάσα 7, Φραγγελάκη 2, Καούκη 8 (1) και Ζουμπεράκη 2.