ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΥΛΑΙΑ 82-68: ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΦΡΕΝΑ! (PHOTOS)

Ασταμάτητα τα κορίτσια του Παναθηναϊκού, που μπορεί να δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι και επικράτησαν με 82-68 επί της Πυλαίας, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παναθηναϊκός-Πυλαία 82-68: Με σπασμένα φρένα! (photos)

Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε την Πυλαία στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», μπροστά σε περίπου 700 οπαδούς του, έκανε το 4Χ4 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Εκεί θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στις 22 Δεκεμβρίου, με φόντο την επιστροφή στο Final-4.

Η εξέλιξη του ματς

Tα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και στα πρώτα λεπτά πήραν προβάδισμα 12 πόντων (16-4), με τον κόσμο να δίνει ώθηση από το τζάμπολ. Βέβαια η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού η διαφορά έφερε τη χαλάρωση στις «πράσινες» και οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -6 (27-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία... φωτοτυπία του πρώτου, αφού το «τριφύλλι» έκανε και πάλι ένα τρομερό τρίλεπτο και βρέθηκε να προηγείται με 16 πόντους (43-27), χάρη σε τρίποντο και φάουλ της Αναστασίας Σλούκα. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Καντζιλιέρη έριξε ρυθμούς, είχε κενά στην άμυνά της, έχασε την αυτοσυγκέντρωση στην επίθεση και η Πυλαία το εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει και να πάει στα αποδυτήρια με το κολακευτικό 44-38.

Πάτησε γκάζι και την αποτελείωσε...

Δεύτερο ημίχρονο στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και ο Παναθηναϊκός, σε αντίθεση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, δεν έκανε καλή εκκίνηση, με την Πυλαία να περνάει μάλιστα μπροστά (44-45). Κάπου εκεί όμως, ο διακόπτης γύρισε και οι «πράσινες» σοβαρεύτηκαν, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σερί και να βρεθούν και πάλι στο +7 (63-56), κλείνοντας έτσι την περίοδο.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν άκρως... Παναθηναϊκά. Μούλη και Καλαμπάκου ανέβασαν στροφές, άρχισαν να συνεργάζονται αρμονικά και το «τριφύλλι» βρήκε τον δρόμο του, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, από την Πυλαία που «πνίγηκε» από το «τρένο» του Γιώργου Καντζιλιέρη, το οποίο μοιάζει να τρέχει με... σπασμένα φρένα. Τελικό σκορ λοιπόν 82-68 και πλέον ο Παναθηναϊκός είναι στα προημιτελικά, έχοντας ακόμη ένα βήμα για το Final-4 του Κυπελλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 44-38, 63-56, 82-68

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Μούλη 11 (12ρ.), Κοίλια Π. 3 (1), Κοίλια Ν. 7 (1), Καλαμπάκου 17 (3), Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη 2, Σλούκα 16 (2), Εζέτζα 24 (11ρ.), Τριανταφύλλου, Μαυράκη, Ακρίβου και Σιγάλα.

ΑΕ Πυλαίας (Φωτίου): Στάμπη 9, Αρσενόγλου, Ζωγράφου 2, Κατταμούρη, Τσαμπούρη 18, Καραμπατζάκη 9, Παπαρδέλα 3, Τζήμου 12, Φλώρου 9, Πλούμπη, Κωτούλα 6 και Τσιανάκα.