ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 81-64: ΤΙΠΟΤΑ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΑ!

Τα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη, με τον κόσμο στο πλευρό τους, επικράτησαν με 81-64 επί της Ηλιούπολης, έκαναν το 3Χ3 και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παναθηναϊκός-Ηλιούπολη 81-64: Τίποτα, τίποτα δεν τις σταματά!

Ασταμάτητη η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού, η οποία έχοντας στο πλευρό της πάνω από 800 φίλους της ομάδας απέκλεισε και την Ηλιούπολη με 81-64, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στη Β' Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν το παιχνίδι, καθώς η Ηλιούπολη έκανε έκανε ένα γρηγορο 8-0 στα πρώτα λεπτά, με τον Έλληνα τεχνικό να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Η εικόνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε στη συνέχεια και με τις Καλαμπάκου, Έζέτζα να βγαίνουν μπροστά, το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (15-15), ενώ οι φιλοξενούμενες έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενες με 18-15.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στο «τριφύλλι», με την Καλαμπάκου να βάζει τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μπροστά (19-18) και την Εζέτζα με καλάθι και φάουλ να φτάνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (33-27). Στα τρία τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, οι «πράσινες» έριξαν ρυθμούς, με αποτέλεσμα η Ηλιούπολη να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να παέι στα αποδυτήρια με το κολακευτικό 35-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Γιώργου Καντζιλιέρη σοβαρεύτηκε, έκλεισε την άμυνά του και με καθαρό μυαλό στην επίθεση έκανε το πρώτο ξέσπασμα, παίρνοντας τη μεγαλύτερη μέχρι τότε διαφορά (54-45). Οι «πράσινες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος της περιόδου, με την κόρνα της λήξης να τις βρίσκει μπροστά με 9 πόντους (58-49).

Η τελευταία περίοδος ήταν το... κερασάκι στην τούρτα, με τον κόσμο να μην σταματάει λεπτό το τραγούδι, στηρίζοντας και δίνοντας τρομερή ώθηση στην ομάδα. Η Μούλη ανέλαβε το σκοράρισμα, η Καλαμπάκου και η Εζέτζα δεν άφηναν να περάσει τίποτα στην άμυνα και έτσι το «τριφύλλι» ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Τελικό αποτέλεσμα λοιπόν στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» 81-64, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 3Χ3, δείχνοντας έτοιμος για την επόμενη φάση.

Φοβερή εμφάνιση από την Άσπα Καλαμπάκου, η οποία «ντύθηκε» Στεφ Κάρι, ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα. Από κοντά και η Ρούλη Μούλη, που με οκτώ συνεχόμενους πόντους στην τρίτη περίοδο πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό, δίνοντάς του το πρώτο μεγάλο προβάδισμα. Φυσικά σταθερή αξία η Σύνθια Εζέτζα στη ρακέτα, όπου δεν έχασε σχεδόν καμία μονομαχία!

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-33, 58-49, 81-64

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης):Ακρίβου, Μούλη 23, Κοίλια Π. 4, Κοίλια Ν. 3 (1), Καλαμπάκου 25 (4), Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη, Σλούκα 6, Σιγάλα 2, Βασιλάκη, Εζέτζα 16 και Τριανταφύλλου.

Ηλιούπολη (Γερεουδάκης): Δασκαλοπούλου 10, Τσουταράκη 10, Γούλα Π., Καββαδά 7, Νεαρχάκου 2, Γούλα Φ., Δανδουλάκη 6, Στεφάνου 8, Παπαδοπούλου, Οικονομίδου 19, Αλεξανδρίδου 2,.