ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: «ΠΡΑΣΙΝΗ» ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΣΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των αθλητών στίβου του Παναθηναϊκού στους Βαλκανικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν σαν σήμερα (12/10) στην Αθήνα το 1931 και ο Σύλλογος τους μνημονεύει.

Σαν σήμερα: «Πράσινη» σφραγίδα στους Βαλκανικούς

Αναλυτικά όσα αναφέρει ο Ερασιτέχνης:

«Οι επιδόσεις των εκπροσώπων του «τριφυλλιού» μάλιστα, ήταν καθοριστικές στην κατάκτηση της πρώτης θέσης από την Ελλάδα.

Αναλυτικά, εκτός του  Χρήστου Σάρρα (φωτό) που  κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο με χρόνο 3,11,28.

Από κει και πέρα έλαμψε σε μια ακόμα διοργάνωση το άστρο του Χρύσανθου Τσουκαλά  ο οποίος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 1500 μέτρα με χρόνο 4.13.2.

Παράλληλα ο Τσουκαλάς τερμάτισε δεύτερος και στα 5.000 μέτρα με χρόνο 16.31.1 κάνοντας μια σπουδαία κούρσα. Στο άλμα επί κοντώ ο Αργύρης Καραγιάννης έκανε «πτήση» στα 3 μέτρα και 60 εκατοστά κατακτώντας τη δεύτερη θέση».