ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΕΦ

Ο αθλητής πινγκ-πονγκ του Παναθηναϊκού, Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ βρίσκεται στο Αλικάντε της Ισπανίας και συμμετέχει στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Πινγκ-πονγκ: Διεθνής νίκη για Κοτζαμπάσεφ

Ο «πράσινος» βρίσκεται με την Εθνική Βουλγαρίας στη διοργάνωση και χτες είχε μία νίκη και μία ήττα στους δύο αγώνες που έδωσε στον 20ο όμιλο.

Στο πρώτο του παιχνίδι ο Κοτζαμπάσεφ ηττήθηκε από τον Ούγγρο Ναντόρ Εσέσκι με 4-0 (11-4, 11-9, 11-5, 11-4) ωστόσο ανασυντάχθηκε και στο δεύτερο ματς επικράτησε του Τούρκου Ιμπραίμ Γκουντούζ με 4-1 (11-8, 15-13, 12-14, 11-8, 19-17).

Από εκεί και πέρα την ήττα με 4-3 σετ 3 (11-7, 4-11, 9-11, 11-9, 11-4, 12-14, 11-0) απέναντι στον Σλοβάκο Αλεξάντερ Βαλούχ και λύγισε από την κούραση στο έβδομο σετ παρότι ήταν μπροστά με 2-3 σετ.

Η συγκεκριμένη ήττα τον έφερε στην τρίτη θέση του ομίλου ενώ θα λάβει μέρος και στο διπλό ανδρών μαζί με τον συμπατριώτη του Τεοντόρ Αλεξάντροφ κόντρα στην ομάδα της Κροατίας.

Ωστόσο χθες ο «πράσινος» άσος αγωνίστηκε και στο διπλό ανδρών μαζί με τον συμπατριώτη του Τεοντόρ Αλεξάντροφ, κόντρα στην ομάδα της Κροατίας. Μάλιστα το βουλγάρικο δίδυμο πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 σετ (11-8, 11-9, 13-15, 11-13, 11-8) επί των Τόμισλαβ Πούκαρ και Φρέιν Κόλιτς για την φάση των «32», ενώ στην πρώτη φάση είχε περάσει χωρίς αγώνα.