ΨΗΛΑ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΓΟΝΑ Η «ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΗΜΑΙΑ»

Οι αθλητές του Παναθηναϊκού εκπροσώπησαν επάξια την Ελλάδα και η «ΠΡΑΣΙΝΗ» παρουσιάζει τα επιτεύγματα τους

Ψηλά στην Ταραγόνα η «πράσινη σημαία»

Οι Μεσογειακοί Αγώνες μπορεί να ανήκουν πλέον στο παρελθόν ωστόσο αυτό που μένει από τη διοργάνωση που διεξήχθη στην Ταραγόνα είναι ότι οι αθλητές του Παναθηναϊκού που έδωσαν το παρών στη διοργάνωση συγκέντρωσαν πάνω τους τα βλέμματα καθώς από τα 47 μετάλλια με τα οποία επέστρεψε η αποστολή της Ελλάδας από την ισπανική πόλη τα οκτώ είναι από τους αθλητές του Παναθηναϊκού, οι οποίοι τα έδωσαν όλα προκειμένου να κάνουν υπερήφανη την Ελλάδα αλλά και το «τριφύλλι» για μια ακόμα φορά. Η «ΠΡΑΣΙΝΗ» λοιπόν με αφορμή την εμφάνιση των αθλητών στη διοργάνωση τους περνάει από εξονυχιστικό έλεγχο και σας παρουσιάζει όσα έκαναν στην Ταραγόνα με τις εμφανίσεις τους.

Τα «πράσινα δελφίνια» έκαναν ξανά την εμφάνιση τους

Εξαιρετική παρουσία στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα πραγματοποίησαν οι τρεις αθλητές του Παναθηναϊκού που έδωσαν το παρών στον θεσμό. Ο λόγος για τη Νόρα Δράκου, τη Μαρία Θάλεια Δρασίδου και τον Γιώργο Σπανουδάκη που έδειξαν να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και έτοιμοι για τη συνέχεια που έρχεται σε όλα τα επίπεδα και όλους τους αγώνες. Αλλά ας ξεκινήσουμε από την Νόρα Δράκου, η οποία έφερε στην Ελλάδα τρία χάλκινα μετάλλια (το ένα μαζί με τη Δρασίδου). Η Ελληνίδα αθλήτρια του «τριφυλλιού» πιο συγκεκριμένα τερμάτισε στην Τρίτη θέση στα 50μ ύπτιο, στα 5ομ. Ελεύθερο και στα 4Χ100 μεικτής ομαδικής. Από εκεί και πέρα πήρε την Πέμπτη θέση στα 100μ ύπτιο και την τέταρτη θέση στα 4Χ100 ελεύθερο.

«Αυτοί οι Μεσογειακοί αγώνες μου έφεραν 3 χάλκινα μετάλλια. Σίγουρα δεν ήμουν προετοιμασμένη για να κάνω καλές επιδόσεις. Παρόλα αυτά τα μετάλλια μου δίνουν χαρά και ώθηση για τη συνέχεια. Έχω φτάσει αισίως τα 9 μετάλλια σε Μεσογειακούς αγώνες και δεν μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένη από αυτό το αποτέλεσμα. Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την Ελληνική αποστολή. Το κλίμα ήταν πολύ όμορφο και αυτό μας βοήθησε όλους να κάνουμε καλές επιδόσεις και να ανεβούμε στο βάθρο» είχε πει η Νόρα Δράκου.

Από την πλευρά της η Μαρία Θάλεια Δρασίδου εκτός από το χάλκινο μετάλλιο που κρέμασε στο στήθος της στα 4Χ100 μεικτής ομαδικής βγήκε στην έκτη θέση στον πρώτο προκριματικό γύρο στα 100μ πρόσθιο, ενώ παράλληλα ήταν 4η στα 50μ. πρόσθιο και τέταρτη στα 4Χ100 ελεύθερο. Ο τελευταίος αλλά όχι «καταϊδρωμένος» (τον βάλαμε λόγω προτεραιότητας των γυναικών) Γιώργος Σπανουδάκης από την πλευρά του είχε μια πολύ καλή παρουσία στους αγώνες και έδειξε ότι είναι έτοιμος να φέρει επιτυχίες στο σύλλογο. Ο Έλληνας αθλητής του «τριφυλλιού» βγήκε τέταρτος στον πρώτο προκριματικό γύρο των 100μ ελεύθερο και πέμπτος στα 200μ. μεικτής ατομικής.

Ο «πράσινος άτλαντας» κρέμασε το χρυσό

Το μοναδικό χρυσό μετάλλιο που ήρθε στην Ελλάδα από τους Μεσογειακούς Αγώνες από αθλητή του Παναθηναϊκού ήταν αυτό που έφερε κρεμασμένο στο στήθος του ο αρσιβαρίστας Θοδωρής Ιακωβίδης. Ο Έλληνας «άτλαντας» του «τριφυλλιού» αφού αρχικά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αρασέ στα 94 κιλά στη συνέχεια του τουρνουά ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου στο ζετέ.  Ο Ιακωβίδης στο αρασέ σήκωσε 161 κιλά και πήρε τη δεύτερη θέση πίσω από τον Αιγύπτιο Ραγκάμπ Αμπντάλα που σήκωσε 165 κιλά για να έρθει η επιτυχημένη προσπάθεια στα 195 κιλά στο ζετέ και να τον απογειώσει. Στο μεταξύ με τον αθλητή του Παναθηναϊκού Δημήτρη Εμμανουηλίδη να είναι από τους πρωταγωνιστές της ομάδας και τον Αντριάνο Σκεντεράι να βάζει και αυτός το «λιθαράκι» του η Εθνική Ανδρών να κατακτάει την τέταρτη θέση στο τουρνουά ποδοσφαίρου που διεξήχθη στην ισπανική πόλη.  Παράλληλα το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος του κρέμασε ο τεχνικός της Εθνικής ομάδας Ανδρών βόλεϊ και του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

«Χάλκινοι» οι Γεωργιάδου και Καλαμάρας

Δυο ακόμα μετάλλια στην Ελλάδα έφεραν στην ξιφασκία η Δέσποινα Γεωργιάδου και στην πυγμαχία ο Πολυνείκης Καλαμάρας. Η Γεωργιάδου επικράτησε κατά σειρά των Shchukla Iryna (ΤUR), Mormile Chiara (ITA), Besbes Azza (TUN), Rifkiss Margaux (FRA) και Navarro Laso Araceli (ESP), στους «16» πέρασε BYE, ενώ στον προημιτελικό συναντήθηκε για μία ακόμη φορά με την Θεοδώρα Γκουντουρά της ΑΕΚ, επικρατώντας με 15-9, για να ηττηθεί στον ημιτελικό από την Ιταλίδα Ciaraglia Sofia και έτσι φόρεσε το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος της.  Από την πλευρά του ο Πολυνείκης Καλαμάρας στα 81 κιλά στο τουρνουά πυγμαχίας που διεξήχθη στην Ταραγόνα κέρδισε τον Μοχάμεντ Ασαγκίρ από το Μαρόκο, τον Ντένις Λάζαρ από την Σλοβενία και ηττήθηκε από τον Αμπντελαραχμάν Αμπντελγκαουάντ από την Αίγυπτο αλλά πήρε το χάλκινο μετάλλιο.  Στις άλλες συμμετοχές ο Σάββας Καββαδίας κατέλαβε την 12η θέση στο τουρνουά των ανδρών στη ξιφασκία, ενώ ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος ολοκλήρωσε την πορεία τους στους ομίλους του πινγκ πονγκ με δυο ήττες και μια νίκη. Τέλος, ο Κώστας Γκελαούζος στον Ημιμαραθώνιο πήρε την 15η θέση τερματίζοντας με χρόνο 1.13.12.