ΣΤΙΒΟΣ: ΣΤΗΝ 7Η ΘΕΣΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Το τμήμα στίβου του Παναθηναϊκού πήρε την 7η θέση στο διασυλλογικό πρωτάθλημα που έγινε στον Άγιο Κοσμά ανεβαίνοντας έξι θέσεις από την περσινή περίοδο.

Στίβος: Στην 7η θέση ο Παναθηναϊκός

Oλοκληρώθηκε το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών και Γυναικών, με την Β' Φάση που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά. Παράλληλα είχαμε και τα σύνθετα αγωνίσματα Παμπαίδων Α', όπου ο ΠΑΟ είχε συμμετοχή .

Συγκεκριμένα η ανακοίνωση του Ερασιτέχνη για τον αγώνα ανέφερε ότι « Ο ΠΑΟ συμμετείχε με  έντεκα αθλητές και μία αθλήτρια αγωνίστηκαν για τον Παναθηναϊκό Α.Ο. με τον απολογισμό είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικός, αφού στις 2 φάσεις του διασυλλογικού, οι αθλητές του Παναθηναϊκού κατέκτησαν εννέα(9) μετάλλια, έναντι 5 πέρυσι και συγκέντρωσαν 155 βαθμούς έναντι 97 της χρονιάς 2017! Τις προηγούμενες δύο χρονιές ο ΠΑΟ τερμάτισε στην 12η και 13η θέση ενώ φέτος στην 7η, αφήνοντας πίσω του καλούς στιβικούς συλλόγους!

Αρχή λοιπόν με τον Άγγελο Δεληγιάννη στο αγώνισμα της σφυροβολίας. Ο Άγγελος γεννημένος το 2000 ανήκει στην κατηγορία των εφήβων. Απόλυτα συγκεντρωμένος δεν έκανε καμία άκυρη προσπάθεια και με καλύτερη βολή στα 51 μέτρα και 51 εκατοστά, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και έδωσε στο Τριφύλλι τους πρώτους 13 βαθμούς της χθεσινής ημέρας!

Η αγωνιστική ημέρα είχε ξεκινήσει με καλούς οιωνούς για τον Παναθηναϊκό και ήταν σειρά του Γιάννη Σταματελόπουλου να ριχτεί στην κούρσα των 400 μέτρων με εμπόδια. Με χρόνο 58:43 τερμάτισε τέταρτος και έδωσε και αυτός με την σειρά του πολύτιμους βαθμούς!

Στη συνέχεια  ξεκίνησε ο τελικός των 800 μέτρων Ανδρών με την συμμετοχή του Αντρέα Κωνσταντίνου Στεργίου και του Ευτύχιου Σουλιώτη για λογαριασμό του ΠΑΟ. Ο Ανδρέας εμφανίστηκε πολύ δυνατός - ύστερα από μεγάλη αποχή από τα κουλουάρ λόγω θητείας - τα έδωσε όλα και έφερε άλλο ένα μετάλλιο για τον σύλλογο (αργυρό) τερματίζοντας σε χρόνο 1:58:82, ενώ ο Σουλιώτης δεν τερμάτισε.

To νερό είχε μπει στο αυλάκι και το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της ημέρας δεν άργησε να έρθει, αφού στο βοηθητικό γήπεδο, ζεσταινόταν ο Πάρης Μπατζάβαλης για τις προσπάθειες του στον Ακοντισμό. Με πρόβλημα στον προσαγωγό, δύο μόνο βολές ήταν αρκετές για να αποχωρήσει νικητής! Καλύτερη βολή στα 68 μέτρα και 75 εκατοστά.

Την μεγαλύτερη συμμετοχή την είχε ο ΠΑΟ  στην κούρσα των 5.000 μέτρων Ανδρών με 5 αθλητές. Ο συνήθης ύποπτος Κώστας Γκελαούζος με μια αντεπίθεση στα τελευταία τρακόσια μέτρα, πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο στην συλλογή του, μιας και στην α φάση, είχε βγει 3ος στα 1.500 μέτρα. Χρόνος 14:58 και αργυρό μετάλλιο!

Τα αδέρφια Χρήστος Παπούλιας και Ανέστης Παπούλιας αντιμετώπισαν προβλήματα λίγο μετά το 3ο χιλιόμετρο, έμειναν πιο πίσω και τερμάτισαν στην 9η και 8η θέση αντίστοιχα.

Ο Ηλίας Κάσσος με επίδοση 16:19 τερμάτισε ενδέκατος και ο Κώστας Νικολάου έτρεξε στην δεύτερη σειρά και ολοκλήρωσε τον αγώνα του με 16:56.

Κατόπιν  στην γραμμή της εκκίνησης, πήραν θέσεις οι γυναίκες για το αντίστοιχο αγώνισμα. Ο ΠΑΟ είχε μια συμμετοχή, αυτή της Χριστίνας Φούκη. Σταθερή όπως πάντα η Χριστίνα, τερμάτισε σε χρόνο 18:43 και κατέλαβε την έκτη θέση, δίνοντας και αυτή με την σειρά της σημαντικούς βαθμούς στον ΠΑΟ!

Λίγο πριν το τέλος είχαμε τη σκυταλοδρομία των 4Χ400 Ανδρών με τον ΠΑΟ να "κατεβάζει" αξιόμαχη τετράδα (Σταματελόπουλος, Στεργίου, Χρήστος Παπούλιας, Σουλιώτης) και τελικά να καταλαμβάνει την 5η θέση με συνολικό χρόνο 3:28:35.

Τέλος στα σύνθετα αγωνίσματα Παμπαίδων Α', ο Αντώνης Κάσσης έκανε πράγματα και θαύματα στο Έξαθλο και φόρεσε στο στήθος του το αργυρό μετάλλιο! Πρώτος στη σειρά του και 3ος συνολικά στα 100μ. εμπόδια, 5ος στο μήκος, 1ος στη σφαιροβολία, 1ος στο ύψος, 8ος στο ακόντιο και 2ος στα 1000 μέτρα!