ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΣΠΥΡΟ…

Οι Νεάνιδες του Παναθηναϊκού επικράτησαν του Πιερικού με 55-45 και πλέον αγγίζουν την κούπα του πρωταθλητή . Το «πράσινο» τμήμα με πλήρη συναίσθηση της κατάστασης στον Σύλλογο αφιέρωσε τη νίκη στον αδικοχαμένο ποδηλάτη του «τριφυλλιού» Σπύρο Ντόκο.

Αφιερωμένη στον Σπύρο…

Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκονται οι νεάνιδες του Παναθηναϊκού μετά την τρίτη χτεσινή τους νίκη σε ισάριθμα ματς. Ο ΠΑΟ επικράτησε χτες του Πιερικού με 55-45 και θα προσπαθήσουν να σφραγίσουν την κούπα σήμερα στις 4μ.μ. στο κλειστό της Αιδηψού απέναντι στον Έσπερο.

Οι «πράσινες» αιφνιδιάστηκαν στο χτεσινό ματς από τον αντίπαλο τους και έμειναν πίσω στην πρώτη περίοδο με 11-20 ενώ στο ημίχρονο έχαναν με 26-30. Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και γύρισε το ματς με ένα μεγάλο σερί και έκαναν το 45-39 και στην τελευταία περίοδο αύξησαν λίγο ακόμα τη διαφορά για το τελικό 55-45.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Γαζέτας, Παζώλης
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Κάσδαγλη, Γκαγκανάτσου, Μουρίκη, Τσέτα 11(1), Ζαρρή 1, Κοιλιά Ν. 6, Νούλα 2, Κοιλιά Π. 8, Εζέτσα 22 (6/8β., 8/11δ., 10ρ. 3ταπ.), Κακούρη 2, Τριανταφύλλου, Γάτου 3(1).
Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Κιολέογλου 2, Λεκάι 1, Γκοτζαμάνη 10(2), Μπουμπουλέντρα 16, Μπαγκλαρίδου, Καρατάσιου 12(2), Δημητριάδου 4, Γουλάντα.

Σε δήλωση της η Βίκυ Κάσδαγλη ανέφερε...

«Δεν μπήκαμε συγκεντρωμένα από την αρχή. Ίσως μας επηρέασε και η κούραση, αλλά σημασία έχει ότι πήραμε άλλη μία νίκη, εξασφαλίσαμε 3 νίκες και είμαστε ακόμη πιο κοντά στο στόχο μας. Δεν φοβηθήκαμε το προβάδισμα του Πιερικού, παραμείναμε συγκεντρωμένες σε αυτό που είχαμε να κάνουμε και ξέραμε ότι έπρεπε να πάρουμε τη νίκη. Αν και δεν παίξαμε τόσο καλά, μας ενδιέφερε το τελικό αποτέλεσμα. Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, εμείς θα προσπαθήσουμε να πάρουμε δύο νίκες στα επόμενα δύο παιχνίδια και να πάρουμε το πρωτάθλημα.

Κάποια στιγμή γύρισε το πόδι μου, όμως δεν έχει σημασία. Σε τέτοια πρωταθλήματα δεν πονάμε και συνέχισα γιατί ήθελα να προσφέρω στην ομάδα. Αφιερώνουμε τη σημερινή μας νίκη στον ποδηλάτη του Παναθηναϊκού Σπύρο Ντόκο που σαν σήμερα πριν 2 χρόνια έχασε τη ζωή του, σε προπόνηση του συλλόγου».