ΞΙΦΑΣΚΙΑ: «ΠΡΑΣΙΝΙΣΕ» Η ΣΕΟΥΛ

Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση για τη Δέσποινα Γεωργιάδου, η οποία κατετάγη στην 28η θέση του Grand Prix ξιφασκίας στη Σεούλ

Ξιφασκία: «Πρασίνισε» η Σεούλ

Το σύνθημα το είχε δώσει από τη συνέντευξη της στην «Πράσινη» πριν αναχωρήσει για την Νότια Κορέα και τη συμμετοχή της στο Grand Prix. Ο λόγος για την Δέσποινα Γεωργιάδου, η οποία έκανε πράξη το «δεν στοχεύουμε σε αγώνες πυροτεχνήματα αλλά σε μια ανοδική πορεία» και με την 28η θέση που κατέλαβε στη διοργάνωση το έδειξε αυτό.

Η αθλήτρια του Παναθηναϊκού πέρασε στον πρώτο γύρο την Άρα Κιμ από την Κορέα για να αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Μισέλα Μπάτιστον από την Ιταλία παίρνοντας την πρόκριση για τους 32 της διοργάνωσης όπου όμως δεν κατάφερε να κάνει το βήμα παραπάνω γνωρίζοντας την ήττα από την Μπιάνκα Πάσκου από τη Ρουμανία. Τελικά η Ελληνίδα ξιφομάχος του Παναθηναϊκού κατέλαβε την 28η θέση στη διοργάνωση δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση και έτοιμη να πετύχει το στόχο της που δεν είναι άλλος από το να δώσει το παρών στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιου το 2020.

Από εκεί και πέρα η Ρουμάνα αντίπαλος της Γεωργιάδου κατέλαβε την τρίτη θέση στη διοργάνωση μαζί με την Άννα Λιμπάς από την Γερμανία. Πλέον για τη Γεωργιάδου ακολουθούν διοργανώσεις στη Μόσχα, Τύνιδα, Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Σερβία και Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Κίνα τον Ιούλιο όπου κλείνει η φετινή σεζόν.