ΠΑΛΗ: ΠΑΤΗΣΕ ΚΟΡΥΦΗ Ο «ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ»

Ο Παναθηναϊκός είναι για μια ακόμα φορά ο πρωταγωνιστής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης Εφήβων Νεανίδων που διεξάγεται στην Θεσσαλονίκη

Πάλη: Πάτησε κορυφή ο «πράσινος γίγαντας»

Το αναμενόμενο συνέβη στην κατηγορία των 55 κιλών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης Εφήβων Νεανίδων που διεξάγεται στο κλειστό της Πολίχνης στην Θεσσαλονίκη καθώς ο Δημήτριος Αλεξάνδρου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κρατώντας ψηλά τη σημαία του «τριφυλλιού». Ο νεαρός αθλητής του συλλόγου ήταν το φαβορί της αποστολής του ΠΑΟ μιας και πριν λίγο καιρό αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ανδρών για το 2018. Από εκεί και πέρα την τρίτη θέση στα 97 κιλά πήρε ο Κωνσταντίνος Μανωλόπουλος, ο οποίος αναδείχθηκε Πρωταθλητής Παίδων το 2017 και φέτος αγωνίζεται για πρώτη φορά στην κατηγορία των Εφήβων. Οι επιτυχίες βέβαια για το σύλλογο δεν σταματούν εκεί καθώς σήμερα στα 60 κιλά ο Δαμιανάκης Νικόλαιος θα αγωνιστεί στον τελικό των 60 κιλών έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο, ενώ και ο Κωνσταντίνος Βάχλας θα έχει τη δική του ευκαιρία να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 77 κιλά. Από εκεί και πέρα ο Κωνσταντίνος Δαμιανάκης θα αγωνιστεί στα 67 κιλά για την τρίτης ως την πέμπτη θέση στην κατηγορία.
Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού Λια Νικολάου μίλησε στην «Πράσινη» μετά τις επιτυχίες της ομάδας λέγοντας: «Το χρυσό ήταν αναμενόμενο. Είναι ένας πολύ καλός αθλητής. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με τη συνεργασία που έχω με τις ακαδημίες της Κρήτης και της Χαλκίδας και θα γεμίσουμε την Εθνική με Παναθηναϊκούς. Θα ποντάρουμε στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα».