«ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ» ΣΤΟΝ ΣΤΙΒΟ!

Ανακοίνωση εξέδωσε το τμήμα στίβου του Παναθηναϊκού με την οποία έκανε τον απολογισμό του για τα όσα έγιναν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στα Τρίκαλα, όπου οι γυναίκες κατέκτησαν το Πρωτάθλημα.

«Τριφυλλάρα» στον στίβο!

Αναλυτικότερα: «Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο από καταβολής ιδρύσεως του τμήματος Στίβου (1919), κατέβηκε στους αγώνες σαν πολυνίκης του θεσμού μιας και μέχρι εχθές είχε κερδίσει 33 επίσημους τίτλους σε άνδρες και γυναίκες. Αν προσθέσουμε και τους τίτλους στην κατηγορία Νέων Ανδρών, Εφήβων, Παίδων και Νεανίδων, αυτό το νούμερο εκτοξεύεται!

Ο απολογισμός σε ομαδικό επίπεδο ήταν σχεδόν τέλειος, μιας και ο σύλλογος μεγάλος, κατέκτησε για έβδομη φορά το πρωτάθλημα στις γυναίκες μετά από 31 χρόνια λειψυδρίας και την δεύτερη θέση στην κατηγορία ανδρών!

Πρώτος χρονικά αγωνίστηκε ο Χρήστος Παπούλιας στην κατηγορία των εφήβων. Ένα πρόβλημα στην μέση κατά την διάρκεια του αγώνα του στέρησε μία θέση στο βάθρο (μιας και ήταν από τα φαβορί της κούρσας). Ο Χρήστος διένυσε την απόσταση των 6.000 μέτρων σε 19:49.

Στις 11:40 ξεκίνησε η κούρσα των Ανδρών (10.000 μέτρα) και από πλευράς ΠΑΟ συμμετείχαν 5 αθλητές. Ο Κώστας Γκελαούζος (31:22) ήταν ο πρώτος αθλητής από την ομάδα που τερμάτισε. Ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος λίγο πιο πίσω με 31:55.
Ο Κάσσος Ηλίας τερμάτισε σε 33:15, ακολούθησε ο Δημήτρης Σαμπάνης με 34:42 και ο Κώστας Νικολάου με 35:37.

Η ανδρική ομάδα του ΠΑΟ συγκέντρωσε 41 βαθμούς και ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου .

Σ τα 8.000 μέτρα γυναικών με την ομάδα του συλλόγου να αγωνίζεται με τις Λεβεντάκη, Τζιατζιά και Φούκη. Μετά από πολλά χρόνια ο ΠΑΟ σχημάτιζε τριάδα με σκοπό να έρθει ο πολυπόθητος τίτλος στη Λεωφόρο μετά από 31 ολόκληρα χρόνια.
Η Φούκη Χριστίνα αν και γεννημένη το 1995 (νέα γυναίκα), αγωνίστηκε στην κατηγορία των γυναικών για να βοηθήσει την ομάδα να σκαρφαλώσει ξανά στην κορυφή.

Η Έλενα Λεβεντάκη μετά το πρώτο "μουδιασμένο" διχίλιαρο, βρήκε τα πατήματα της και τον ρυθμό της και έτρεχε κοντά στο πρώτο γκρουπάκι αθλητριών. Η Γλυκερία Τζιατζιά στην παρθενική της εμφάνιση σε αγώνες πρωταθλήματος "κόλλησε" πίσω από την Έλενα και έτρεχαν σχεδόν μαζί καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα.

Η υψηλή θερμοκρασία δεν ήταν σύμμαχος για τις αθλήτριες εκείνη την ώρα. Με χρόνο 29:53 η Έλενα Λεβεντάκη τερμάτισε πρώτη από την τριάδα του ΠΑΟ. Έξι μόλις δευτερόλεπτα αργότερα πέρασε κάτω από την αψίδα του τερματισμού και η Γλυκερία Τζιατζιά (29:59).

H ύπαρξη ελάχιστων τριάδων από άλλους συλλόγους έκανε το όνειρο της κατάκτησης του τίτλου να μοιάζει όλο και πιο κοντά, μιας και η "μικρή" της παρέας Χριστίνα Φούκη θα έπρεπε απλώς να μην εγκαταλείψει και να τερματίσει σε έναν λογικό χρόνο. Αυτό συνέβη σε 33 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα».