ΠΑΝΑΘΗΑΝΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 59-69: ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ

Άδοξο τέλος είχε η συγκινητικότατη προσπάθεια της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού που λύγισε στο φινάλε και ηττήθηκε με 59-69 στο κλειστό γήπεδο "Παύλος Γιαννακόπουλος" από τον Ολυμπιακό.

Παναθηανϊκός - Ολυμπιακός 59-69: Το πάλεψε όσο μπορούσε

Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα κατέθεσαν σώμα και ψυχή μέσα στον αγωνιστικό χώρο, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους οπαδούς τους που κατέκλυσαν τις εξέδρες και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν από το πρώτο έως και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι "πράσινες" μπήκαν νωθρά, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με οχτώ μόλις πόντους. Στην συνέχεια ωστόσο παρουσίασαν τρομερή βελτίωση σε όλους τους τομείς και δείχνοντας "χαρακτήρα" πήγαν μπροστά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 31-30! Παίρνοντας τεράστια ώθηση απο τους οπαδούς που αποτέλεσαν τον έκτο παίκτη της ομάδας, το τριφύλλι άντεξε την πίεση και συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο με πολλαπλάσιο μπάτζετ.

Οι άστοχες επιλογές στην επίθεση επισκίαζαν την υπερπροσπάθεια της άμυνας, ενώ στο φινάλε οι γηπεδούχες αδίκησαν τους ευατούς της αφήνοντας την διαφορά να... ανοίξει με το τελικό σκορ να μην αντικατοπρίζει την εικόνα μιας ισορροπημένης ως επί το πλείστον αναμέτρησης.

Ο κόσμος ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης δείχνοντας για μια ακόμη φορά πως αγκαλιάζει την προσπάθεια που συντελείται και στηρίζει τον σύλλογο τόσο στο επιτυχή, όσο και στα ανεπιτυχή αποτελέσματα! Χαρακτηριστικό το βίντεο αμέσως μετά την λήξη του αγώνα, όπου δεν σταμάτησε να αποθεώνει τις πρωταγωνιστρίες!

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 31-30, 47-49, 59-69