ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ «ΤΑΦΟ»

Την ήττα με 63-69 γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού από το ΔΑΣΑΛ στον «Τάφο του Ινδού».

Δεύτερη ήττα στον «Τάφο»

Περίπου 400 άτομα βρέθηκαν στο ιστορικό κλειστό της Λεωφόρου και έκαναν για ακόμη μία φορά… κόλαση τον «Τάφο», αλλά οι παίκτριες του Γερεουδάκη δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από το ΔΑΣΑΛ. Μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη διαφορά του σκορ, ωστόσο στο τέλος… τα χάλασε. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 23-20 υπέρ του «τριφυλλιού», αλλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και ανέτρεψαν το σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 38-39.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε τα λάθη, με την ομάδα των Άνω Λιοσίων να αποκτά σταθερό προβάδισμα, με τη διαφορά να κυμαίνεται από 5 έως και 8 πόντους. Πάντως, λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Μαρτζινεάν «πυροβολούσε» από το τρίποντο και μείωσε τη διαφορά, αλλά η ομάδα του ΔΑΣΑΛ κράτησε στους 7 (48-55). Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ, συνεπώς το ΔΑΣΑΛ πήρε τη νίκη με 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-39, 48-55, 63-69

Παναθηναϊκός: Κορακίτη, Βλάνη 4, Μέρφι 7(1), Παντέλη 6, Δάφκου 2, Τζεγιαννάκη 2, Ζικυρίδου 14, Ντερέβνιανίκ 10(2), Μαρτζινεάν 18(3)

ΔΑΣΑΛ: Κωτσοπούλου 19(2), Ναυροζίδου, Μπράσεϊ 3, Πατεράκη 2, Σμυρναίου 8, Πλουμπή 10, Διέλα 4, Ντελβα 23