ΕΔΩ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ… ΔΕΝΤΡΟ, ΟΧΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ

Ο Χρήστος Μπαρούνης γράφει για το ζητούμενο κάθε πρεμιέρας, το προαπαιτούμενο της άμυνας και την αντίδραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε ένα ματς με πολλές παγίδες.

Εδώ κοιτάμε το… δέντρο, όχι το δάσος

Το αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός θα το εξακριβώσουμε στην πορεία. Το «κάθε αρχή και δύσκολη», όμως, που ηχούσε από το καμπανάκι της Μακάμπι στην πρεμιέρα αποδείχτηκε περίτρανα, τουλάχιστον για 30 λεπτά.

Περιμέναμε ότι οι Ισραηλινοί θα βάλουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και έτσι ακριβώς έγινε. Επιβεβαιώνοντας το τρομερό εκτελεστικό ένστικτο και το εμφανώς πιο μυαλωμένο μπάσκετ του Σκότι Ουίλμπεκιν, την δύναμη και αθλητικότητα της Μακάμπι με Ο’ Μπράιαν και Μπλακ και γενικότερα τον ρυθμό και την ανταγωνιστικότητα μίας ομάδας που φέτος έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για play offs.

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να «βγάλει» την πρεμιέρα. Σε κάθε πρεμιέρα δεν μπορείς να ζητάς τίποτα παραπάνω από αυτό, ειδικά όταν απέναντί σου έχεις έναν τόσο επικίνδυνο και «ύπουλο» αντίπαλο όπως η Μακάμπι, που, θεωρητικά πάντα, μέχρι το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αποτελούσε την πιο δύσκολη και «ειδική» αποστολή για τους «πράσινους».

Και το ζητούμενο αυτό, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, με άμυνα ή επίθεση, με Αντετοκούνμπο ή Λοτζέσκι επετεύχθη.

Τα επιμέρους ζητούμενα για το «τριφύλλι» ήταν να επιβάλλει τον ρυθμό του και να παίξει άμυνα. Αυτά, δεν έγιναν, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο.

Ο φρενήρης ρυθμός με τον οποίο μπήκε ο Παναθηναϊκός παρέσυρε τον ίδιο τον Παναθηναϊκό και έγινε βούτυρο στο ψωμί των Ισραηλινών. Έτσι εξανεμίστηκε το 15-4 των «πρασίνων» που χτυπούσαν σε επιθέσεις 5’’ και ήταν υποδειγματικοί στο επιθετικό τρανζίσιον, όχι όμως και στο αμυντικό με την Μακάμπι, έστω και δυόμιση λεπτά μετά το τζάμπολ να το εκμεταλλεύεται, να ξαναμπαίνει στο ματς και να επιβάλλει αυτή τον ρυθμό της και το υψηλό σκορ που έδειχνε ότι θα τη βολεύει (91 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο).

Ο Παναθηναϊκός είχε κακές και αργές αντιδράσεις στην άμυνα, καθυστερούσε στις αλλαγές, στις περιστροφές, ακόμα και στις επιστροφές, δίνοντας πολλά σουτ στον Ουίλμπεκιν και έχοντας «soft» αντίδραση στη ρακέτα (τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας κάνει μόλις 2 φάουλ).

Κι όμως, σε ένα ματς όπου έδειχνε να μην του πηγαίνει, ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο και… Λότζο να αντιδράσει. Και όχι μόνο Λότζο. Ο Καλάθης μοίραζε τις ασίστ κατά ριπάς (δύο λιγότερες από το ρεκόρ του στη Euroleague), ο Αντετοκούνμπο βούταγε στις μπάλες, έδωσε ορμή, ενέργεια και κάποια μεγάλα σουτ, ενώ ο Λοτζέσκι απέδειξε γιατί πρέπει να είναι υγιής, αφού είναι από τους πιο έμπειρους και ποιοτικούς παίκτες του Παναθηναϊκού.

Όταν η άμυνα έσφιξε και το «τριφύλλι» άρχισε σιγά-σιγά να προσπαθεί να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό, τον δικό του… νόμο, τόσο οι «ψηλοί» της Μακάμπι φθείρονταν, τόσο ο Ουίλμπεκιν κουραζόταν και ήταν προφανές ότι μόνος του δεν μπορούσε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό. Το αν η απουσία του Πάργκο έβλαψε ή βοήθησε «εγκεφαλικά» την Μακάμπι είναι άλλο ερώτημα που δεν θα απαντηθεί ποτέ, τουλάχιστον ως προς αυτό το ματς.

Η άμυνα είναι το προαπαιτούμενο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε αυτό το… δάσος αγώνων που απλώνεται μπροστά του, από το οποίο όμως, κάθε βδομάδα, ή κάθε διήμερο (ακολουθεί διαβολοβδομάδα) υποχρεούται να κοιτά ξεχωριστά το κάθε… δέντρο.

Από την άμυνα θα μπορεί να παίρνει ενέργεια και να βγάζει το επιθετικό ταλέντο που ξεχειλίζει στην άλλη πλευρά του παρκέ, με την άμυνα θα επιβάλλει τον ρυθμό του και τον νόμο του στο ΟΑΚΑ, όπου μαζί με τον κόσμο του αυτή η άμυνα έχει και έξτρα ορμή από την εξέδρα.

Το ματς με τη Μακάμπι ήταν θεωρητικά το πιο επικίνδυνο από τα πρώτα πέντε. Και λόγω αντιπάλου και λόγω  timing. Όταν μιλάμε για πρεμιέρα, το πρώτο ή και το… μόνο που σε νοιάζει είναι η νίκη. Και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να την πάρει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, σε ένα ματς που δεν του.. έβγαινε.

Υ.Γ: Να μην ματιάσουμε τον Λοτζέσκι παιδιά

Υ.Γ2: «Το 7ο για σένα Παύλο Γιαννακόπουλε»

Υ.Γ3: Πόσοι… έχασαν το double-double του Καλάθη;

Υ.Γ4: Πολύ καλή ομάδα η Μακάμπι και πιο «ομάδα», κυνηγούσε μέχρι τέλους το ματς.