ΝΙΚΗ ΚΑΡΥΔΑΤΗ ΣΤΟ 90’, ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ

Ο Τάσος Νικολογιάννης γράφει για τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ και τον τρόπο που αυτή ήρθε και θα βοηθήσει στη συνέχεια…

Νίκη καρυδάτη στο 90’, που φτιάχνει νοοτροπία

Έτσι ήταν πιο γλυκό. Στο 90’ και ενώ το σκορ ήταν 2-2 και το ΟΑΚΑ ήταν στο πόδι, πιστεύοντας στην πλήρη ανατροπή της ΑΕΚ, ήρθε ο Μάρκους Μπεργκ και τους «κάρφωσε». Έκανε το 2-3 και ο Παναθηναϊκός ίσως πήρε και την πιο σημαντική φετινή νίκη στο πρωτάθλημα. Γιατί είναι η πιο σημαντική ακόμα και από αυτή κόντρα στον Ολυμπιακό;

Διότι με τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και στα δύο ημίχρονα και αντί να κερδίσει 5-0, νίκησε με 1-0. Χθες η ομάδα έκανε ίσως και το καλύτερο φετινό της πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 0-2, αλλά το σκορ έπρεπε να ήταν 0-4. Στο δεύτερο μέρος λειτούργησε η νοοτροπία των παικτών. Πίστεψαν ότι θα κέρδιζαν εύκολα, απλά έδιωχναν την μπάλα χωρίς να τους νοιάζει να οργανώσουν και η τιμωρία ήρθε από την ΑΕΚ, η οποία αντέδρασε. Μπορεί το 1-2 να έγινε με ένα πέναλτι τραβηγμένο από τα μαλλιά, αφού η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στη μασχάλη του Βιγιαφάνιες, μπορεί το 2-2 να το έβαλε ο Πέκχαρτ, αν και ήταν οφ-σάιντ χωρίς να καταλογιστεί από τον βοηθό, αλλά έτσι όπως ήρθε η νίκη, ίσως ήταν και καλύτερα.

Διότι μετά το 2-2, ο Παναθηναϊκός σε εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ δεν λύγισε. Σε άλλα προηγούμενα παιχνίδια έτρωγε το γκολ και έχανε βαθμούς. Εδώ η ομάδα αντέδρασε μετά το 2-2, βοήθησε σε αυτό και η είσοδος των Λέτο-Λουντ, οι οποίοι ήταν και οι δημιουργοί του τρίτου γκολ που σημείωσε ο Μπεργκ. Τέτοιες νίκες χτίζουν χαρακτήρα, φτιάχνουν νοοτροπία νικητή και είναι από αυτές που έκανε ο Παναθηναϊκός ο παλιός, τότε που ήταν τρόμος για όλες τις ομάδες. Αυτός ο Παναθηναϊκός χτίζεται και πάλι από τον Μαρίνο Ουζουνίδη και είμαστε ακόμα στην αρχή….

Ο Μπεργκ έχει σεληνιαστεί και δίνει απαντήσεις στο γήπεδο. Ο κορυφαίος μακράν του δεύτερου επιθετικός του πρωταθλήματος σκοράρει κατά ριπάς και κάνει τη διαφορά στα ντέρμπι. Εκεί που καίει η μπάλα…