ΟΤΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ ΒΓΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ

Ο Παναθηναϊκός ήταν πωρωτικός κόντρα στην ΑΕΚ. Και είναι η στιγμή να κεφαλοποιήσει όλο αυτό στα επόμενα παιχνίδια.

Όταν ο Γιώργος Δώνης βγήκε μπροστά

Μέχρι το ντέρμπι με την ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός δεν είχε εντός έδρας νίκη. Ήταν χαμηλά στη βαθμολογία, είχε να διαχειριστεί το ξενέρωμα του κόσμου, την άθλια και προκλητική διαιτησία στα μισά παιχνίδια που είχε δώσει, την ατυχία, τις άστοχες επιλογές στα μεταγραφικά ψώνια του καλοκαιριού, την εσωστρέφεια και τα μπινελίκια προς τη διοίκηση. Όσο κι αν οι εμφανίσεις του ήταν καλύτερες το τελευταίο διάστημα, τα τρίποντα δεν έρχονταν. Όλα αυτά μέχρι το ντέρμπι με την ΑΕΚ. Ή για την ακρίβεια, μέχρι και το ημίχρονο του ντέρμπι.

Το παιχνίδι έμοιαζε χαμένη υπόθεση - όταν είσαι στην κατάσταση που είσαι και χάνεις και 0-2 στα πρώτα 45', τι ακριβώς να περιμένεις; Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με απογοήτευση, με κομμένα φτερά, με δυο μεγάλες ευκαιρίες της ΑΕΚ να βάλει τρίτο γκολ και να τελειώσει το ματς. Και κάπου εκεί, ένα μαγικό ποδοσφαιρικό ραβδάκι λες και άγγιξε τους παίκτες του Παναθηναϊκού, που δεν τα παράτησαν, δεν έπαιξαν διαδικαστικά το υπόλοιπο ματς, δεν αποδέχθηκαν μοιρολατρικά την ήττα, αλλά αντέδρασαν. Αντέδρασαν, διότι αντέδρασε πρώτα απ' όλα ο πάγκος της ομάδας, με τις αλλαγές προσώπων και θέσεων - αριστερά ο Μακέντα, κορυφή ο Περέα. Γκολ ο Μακέντα, γκολ ο Περέα. Για να επιβεβαιωθεί για μια ακόμα φορά ότι ο Μακέντα μπορεί να είναι απέιρως πιο χρήσιμος ως περιφερειακός επιθετικός και όχι ως «εννιάρι» και επίσης ότι έγινε «ποδοσφαιρικό έγκλημα» το καλοκαίρι, όπου αντί να αποκτηθεί ένας - εν δυνάμει - βασικός φορ, η ομάδα πήρε Κόναν και Περέα.