ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

Τίποτα δεν έχει αλλάξει στην ουσία στο ελληνικό Πρωτάθλημα με τους… βοηθούς του συστήματος να βροντοφωνάζουν πως είναι ακόμα εδώ! Γράφει ο Ηλίας Λαλιώτης!

Εγκληματικές υποδείξεις!

Απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα έφερε το χθεσινό παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο. Σε όλα τα επίπεδα. Αγωνιστικά γίνεται κατανοητό πως δεν γίνεται οι «πράσινοι» σε κάθε παιχνίδι να «καθαρίζουν» τους αντιπάλους με τρία και τέσσερα γκολ. Ποτέ δεν έγινε σε κανένα Πρωτάθλημα του κόσμου και ακόμα περισσότερο στην Ελλάδα, που οι κλειστές άμυνες παίζουν μεγάλο ρόλο στο θέαμα που βλέπουμε. Υπάρχουν ματς που θα αρκεί ένα γκολ για να κερδίσεις. Ακόμα και όταν δεν είσαι τόσο καλός. Όπως δεν ήταν χθες ο Παναθηναϊκός. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που μπήκε κοιμισμένα και αρκετά… χαλαρός απέναντι στους παθιασμένους Αγρινιώτες.

Αυτό το γκολ ωστόσο το δικαιούταν ο Παναθηναϊκός και στην ουσία το πέτυχε στο 43’, όταν ο βοηθός Λάμπρου ανακάλυψε οφσάιντ στον Μπεργκ, που έβγαλε την ασίστ στον ολομόναχο Λουντ για το (υπό φυσιολογικές συνθήκες) 0-1. Ένα τέρμα σε καθοριστικό σημείο, που ίσως βέβαια να άλλαζε τα δεδομένα και να βλέπαμε ακόμα περισσότερα γκολ στην επανάληψη. Κι αυτό όμως θα αρκούσε.

Θα πρέπει να προβληματίσει αυτό το γεγονός τους «πράσινους», καθώς μπορεί οι διαιτητές του συστήματος να έχουν «κοπεί» προς το παρόν, αλλά οι… βοηθοί του συστήματος είναι ακόμα εδώ! Δεν είναι τυχαίο πως είναι το δεύτερο καθαρό γκολ που ακυρώνεται μέσα σε τρεις αγωνιστικές.

Και κάτι τελευταίο σε αγωνιστικό επίπεδο… Η απουσία του Σεμπάστιαν Λέτο δυστυχώς αποδεικνύεται πολύ σημαντική. Ο Αργεντινός, ειδικά στο Πρωτάθλημα, κάνει τη διαφορά και η παρουσία του χθες έλειψε. Μην ξεχνάμε πως είχε από ένα γκολ στα προηγούμενα δύο ματς Πρωταθλήματος.