ΧΑΣΤΟΥΚΑΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ!

Το κεφάλι του Παναθηναϊκού ταρακουνήθηκε από την… σφαλιάρα της Μπάμπεργκ και ο Γιάννης Κουβόπουλος γράφει για ΠΑΟΚ, Μπασκόνια και διαιτησία.

Χαστουκάρα από τις λίγες!

Ξεκάθαρα πράγματα. Η Μπάμπεργκ κέρδισε πεντακάθαρα τον Παναθηναϊκό, με τον Τσάβι Πασκουάλ και τους παίκτες του μάλλον να είχαν μείνει στον αγώνα της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό. Δεν εξηγείται αλλιώς. Οι «πράσινοι» εκτός του Νικ Καλάθη και εντός μικρού χρονικού διαστήματος στο τρίτο δεκάλεπτο δε θύμισαν σε καμία στιγμή τον Παναθηναϊκό. Τον πραγματικό Παναθηναϊκό. Από το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι το τέλος του. Μπήκε στο ματς κάποιος… Μούσλι και έκανε ότι ήθελε, ενώ ο Ρούμπιτ έκανε το ματς της ζωής του, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να μην μπορούν να το σταματήσουν.

«Έφαγε» 48 πόντους σε 12 λεπτά

Η Μπάμπεργκ είναι μια ομάδα που σε κάθε ματς πετυχαίνει κάτι λιγότερο από 75 πόντους. Στους πρώτους 20 αγώνες. Γιατί στο 21η σημείωσε 95. Δηλαδή 20 παραπάνω απ’ ότι συνήθως. Διαβάζεις και… κλαις. Στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι» δέχθηκαν 23 πόντους, στη δεύτερη 19, στην τρίτη… την καλή, 15 και στην τέταρτη 38. Ναι. Καλά διαβάσατε. Ο Παναθηναϊκός, η ομάδα που τις περισσότερες φορές παίζει άμυνα για… σεμινάριο δέχθηκε 38 πόντους σε 10 λεπτά. Και 47 σε 12 λεπτά αν προσθέσουμε και τους πόντους που «έφαγε» στο τέλος της τρίτης περιόδου από τη στιγμή που πέρασε μπροστά με 48-50. Αριθμοί που όχι Παναθηναϊκό δε θυμίζουν, αλλά ούτε ομάδα σχολικούς πρωταθλήματος.