ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ, ΕΠΕΣΕ… ΞΥΛΟ

Ο Κούκο Θιγάντα έκανε αρκετές δοκιμές ενόψει Παναθηναϊκού στο «φιλικό» 2-2 με την Αλαβές και η Μπιλμπάο φανέρωσε τρωτά σημεία, παρότι η αντίπαλός της είχε δύο αποβολές.

Έχει αδυναμίες, έπεσε… ξύλο

Λίγες ημέρες πριν από την πρώτη αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, η Αθλέτικ Μπιλμπάο δοκίμασε τις δυνάμεις της σε φιλικό κόντρα στην Αλαβές. Ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο βασκικές ομάδες βέβαια δεν μπορεί να είναι ποτέ… φιλικό, αλλά κανείς δεν περίμενε τη χθεσινή κατάληξη, μιας και το ματς διεκόπη στο 89’ κι ενώ ήταν στο 2-2. Αιτία οι έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Αλαβές προς τον διαιτητή του ματς, λόγω της δεύτερης αποβολής παίκτη της, αλλά και οι έντονες αψιμαχίες μεταξύ παικτών των δύο ομάδων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μπιλμπάο παρουσιάστηκε σοβαρή από τη μέση και μπροστά, με τον Κούκο Θιγάντα να κάνει αρκετές δοκιμές από αυτές που δούλευε τις προηγούμενες μέρες στις προπονήσεις. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού είχαν την κατοχή της μπάλας και την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά δεν είχε ρυθμό και ήταν… βαρετά προβλέψιμη. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελείωνε χωρίς γκολ, ένα ξερό σουτ του Βένγκα από το ύψος της περιοχής έφερε το 1-0.

Λόγω της συγκεκριμένης εικόνας, ο Θιγάντα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο ημίχρονο ρίχνοντας αρκετούς βασικούς στο ματς (Αντούριθ, Μουνιάιν, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα). Η Αλαβές όμως έφτασε πρώτη στο γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του στο Ιμπάι Γκόμεθ στο 52’, αλλά η Μπιλμπάο ήταν καλύτερη και σε λίγα λεπτά (56’) πήρε εκ νέου προβάδισμα με 2-1. Μια μαγική πάσα του Μουνιάιν έβγαλε μόνο του από δεξιά τον Λέκουε, ο οποίος με σέντρα ακριβείας βρήκε το κεφάλι του Αντούριθ που δεν δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα.

Στη συνέχεια η Αλαβές έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αλέξις και η Μπιλμπάο πίεσε για ένα τρίτο γκολ, αλλά οι Μουνιάιν και Αντούριθ έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να «τελειώσουν» το ματς. Έτσι στο 87’ το πλήρωσαν, καθώς η Αλαβές κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σάντος και διαμόρφωσε το 2-2.

Δυο λεπτά αργότερα ο διαιτητής απέβαλε και τον Όσκαρ Ρομέρο της Αλαβές, με όλη την ομάδα να του την… πέφτει διαμαρτυρόμενη, τους παίκτες της Μπιλμπάο να τα βάζουν με τους αντιπάλους τους και τον Βάσκο ρέφερι να διακόπτει οριστικά το ματς!

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Κούκο Θιγάντα): Κέπα, Λέκουε, Μπόβεδα, Λαπόρτε, Σαμπόριτ, Σαν Χοσέ, Βέσγκα, Σουσαέτα, Κόρδομπα, Ραούλ Γκαρσία, Γουίλιαμς.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ερερίν, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Ρίκο, Μουνιάιν, Αντούριθ.