ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ «ΔΙΠΛΟ» Η ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ (VID)

Η πιθανή αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον Γ' προκριματικό του Europa League νίκησε 1-0 στην έδρα της Νιέτσετσα για την 1η αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος.

Πρεμιέρα με «διπλό» η Γιαγκελόνια (vid)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Πολωνίας η Γιαγκελόνια, πιθανή αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον Γ’ προκριματικό γύρο του Europa League. Η ομάδα του Μπιάλιστοκ έκανε πρεμιέρα στην έδρα της Νιέτσετσα και παρά τις απουσίες των Τόμασικ, Βάσιλουκ, Γκόραλσκι, Γκρζιμπ, Φρανκόφσκι και Σβιντέρσκι που ήταν τραυματίες κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο τεχνικός της ομάδας, Ιρενέουζ Μάμροτ, έκανε πέντε αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς του β’ προκριματικού γύρου του Europa League απέναντι στην Γκαμπάλα στο Αζερμπαϊτζάν. Η Γιαγκελόνια, μετά το 1-1 στο Μπακού, έχει μπροστά της και τη ρεβάνς της Πέμπτης (20/07) στο Μπιάλιστοκ και έτσι ο κόουτς ήθελε να έχει «φρέσκους» τους παίκτες του έτσι ώστε να «σφραγίσουν» την πρόκριση στο εντός έδρας ματς που θα δώσουν με τους Αζέρους.

Στα του παιχνιδιού με την Νιέτσετσα τώρα, η Γιαγκελόνια παρατάχθηκε με 4-2-3-1 και είχε κάτω από τα δοκάρια τον Κέλεμεν. Οι Γκόρντον, Ρούνιε, Γκιγιέρμε και Γκούτι ήταν από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα με τους Ρόμαντσουκ και Ζιμάνσκι αμυντικά χαφ. Ο Τσομτσενόφσκι στο δεξί άκρο, ο Τσέρνιτς στο αριστερό και πίσω από τον φορ ο Πόσπισιλ. Μοναδικός προωθημένος ο Σεκούλσκι.

Μετά το πρώτο μισάωρο όπου οι γηπεδούχοι φάνηκαν να πατάνε καλύτερα, η Γιαγκελόνια ήταν αυτή που πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πίεσε αρκετά για να φτάσει στο γκολ. Αυτό δεν ήρθε στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε όμως λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου. Ο Τσέρνιτς πέρασε τον αμυντικό Σλάμπι ο οποίος τον ανέτρεψε, ο ρέφερι καταλόγισε το πέναλτι και ο Σεκούλσκι από τη βούλα στο 47’ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για την πιθανή αντίπαλο του «τριφυλλιού».

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ: Κέλεμεν, Γκόρντον, Γκιγιέρμε, Γκούτι, Ρούνιε, Ρόμαντσουκ, Τσομτσενόφσκι, Τέρνιτς, Ζιμάνσκι (60' Ζιμόνοβιτς), Πόσπισιλ (70' Νοβικόβας), Σεκούλσκι (77' Σέρινταν)