ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟ… EUROPA!

Ο Πανορμίτης Κωνσταντινίδης γράφει για τον Παναθηναϊκό των περισσότερων κίτρινων και κόκκινων καρτών στη διοργάνωση

Αυτό το κυνηγητό του Παναθηναϊκού φέτος στην Ευρώπη, ε, όχι, δεν το περίμενε κανείς!

Δύο αποβολές και παράβαση στο χτύπημα πέναλτι του Άγιαξ στο πρώτο ματς, δεν παίρνει πέναλτι στο 0-0 με τη Θέλτα ενώ έχει πατήσει τους Ισπανούς και τελικά χάνει με 2-0 και την Πέμπτη, ανύπαρκτο εις βάρος του πέναλτι για την ανάσα στην Σταντάρ Λιέγης λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Αυτά εν συντομία. Σε τίτλους.
Διότι αν το ψάξουμε περισσότερο θα μας πέσουν… τα μαλλιά. Σε όσους έχουμε τουλάχιστον, διότι οι επιδόσεις των διαιτητών εις βάρος του Παναθηναϊκού τον κατατάσσουν πρώτο στο Europa League σε δύο κατηγορίες! Στις κίτρινες και τις κόκκινες κάρτες που έχουν δεχτεί οι παίκτες του!!!

Μοιάζει με… ανέκδοτο, μοιάζει και με εφιάλτη, αλλά είναι η πραγματικότητα.

Έπειτα από τα τρία πρώτα ματς ο Παναθηναϊκός έχει δεχτεί 15 κίτρινες κάρτες!!! Δεύτερη σε κάρτες είναι η Αστάνα και η Πλζεν με 13.

Δύο παίκτες του μάλιστα, ο Ζέκα με τον Βιγιαφάνιες είναι στην πρώτη θέση της διοργάνωσης με τρεις κάρτες έκαστος!
Στις δε κόκκινες, ο Παναθηναϊκός έχει ήδη δει δύο σε τρεις αγώνες, επίδοση που έχει επίσης και η… Ίντερ. Το ‘χουν φαίνεται οι ομάδες του… Στραματσόνι! Ο οποίος σημειωτέον επίσης αποβλήθηκε στο ημίχρονο του αγώνα με τους Βέλγους!!!

Ασφαλώς κάποιες από τις κάρτες ήταν απολύτως δίκαιες, πολλές άλλες όμως, τραβηγμένες και κυρίως δίχως να βλέπουμε να τηρούνται τα ίδια κριτήρια στους αντιπάλους του Παναθηναϊκού!

Τόσο τα γενικά όσο και τα ειδικά σφυρίγματα που είναι πρωτοφανή για τον Παναθηναϊκό σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, προκαλούν εκτός από εκνευρισμό και απορία: Ποιος και γιατί φοβάται τον Παναθηναϊκό; Δεν συγκαταλέγεται καν στα φαβορί, όχι για την… κατάκτηση, αλλά ούτε καν για την πρόκριση στην επόμενη φάση! Οπότε γιατί τον έχουν σημαδέψει; Και ποιος; Τι κερδίζουν με αυτό;

Δεκτές όλες οι απαντήσεις, αρκεί να είναι κόσμιες…