«ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ» ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Με την Κορίν Άνταμς να κάνει ντεμπούτο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-69 του Πανιωνίου

«Περίπατος» στη Νέα Σμύρνη

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-69 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, για την 9η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών. Οι «πράσινες» με “όπλο” τα τρίποντα και την ευχέρεια στο σκοράρισμα, σε συνδυασμό με καλή αμυντική λειτουργία είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα. Η νεοπαοκτηθέισα Κορίν Άνταμς πραγματοποίησε την παρθενική της συμμετοχή με τη φανέλα του Τριφυλλιού και έδειξε θετικά στοιχεία παρά το γεγονός ότι ενσωματώθηκε στην ομάδα πριν λίγες ημέρες. Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 4-0 με την Χάμπτον. Με δύο τρίποντα της Καλαμπάκου το σκορ έγινε 13-5. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-7 αλλά η Έιβερι και η Καλαμπάκου με δύο τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους (7-21) και η Δίελα έκανε το 23-7 υπέρ του Τριφυλλιού. Η Έιβερι με σουτ 2 πόντων διαμόρφωσε το 25-10. Ο Πανιώνιος με μία αντεπίθεση διαρκείας με Πέτερσεν και Πατεράκη πλησίασε στους 5 πόντους (20-25) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Χάμπτον να ευστοχεί σε βολές (20-27). Στη 2η περίοδο η Σλούκα με τρίποντο αύξησε τη διαφορά στους 8 (22-30) και η Χάμπτον έκανε το 34-27 υπέρ του Παναθηναϊκού Α.Ο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν στους 4 (31-35) αλλά οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα με ένα σερί 8-0 και το τρίποντο της Σλούκα προηγήθηκαν με 44-33. Η Μούλη με εύστοχο σουτ 2 πόντων έδωσε στην ομάδα μας αέρα 14 πόντων (36-48) και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 48-39 υπέρ του Τριφυλλιού. Στην 3η περίοδο ο Πανιώνιος με την Μπότσαρη μείωσε σε 41-48. Η Μούλη έκανε το 50-41 και η Άνταμς ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 (52-42). Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 από την Πατεράκη διαμόρφωσαν το 47-52 αλλά η Σλούκα αρχικά και η Χάμπτον έπειτα από εξαιρετική ασίστ της Άνταμς έκαναν το 56-47 για την ομάδα μας. Η Άνταμς έκανε το 58-47 2.5' πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου και η Χάμπτον στη συνέχεια το 60-47. Η Έιβερι με σουτ 2 πόντων έγραψε το τελικό 52-62. Στην τελευταία περίοδο, η Άνταμς έκανε το 58-47 για την ομάδα μας και η Έιβερι το 62-49. Η Πέτερσεν μείωσε σε 57-66 αλλά Μούλη και Καλαμπάκου ανέβασαν τη διαφορά στους 11. Η Καλαμπάκου με τρίποντο έκανε το 73-61 και η Χάμπτον το 75-64. Ακόμη ένα σουτ 3 πόντων από την Καλαμπάκου και το δίποντο της Χάμπτον διαμόρφωσαν το τελικό 80-69, με το Τριφύλλι να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-48, 52-62, 69-80
Πανιώνιος (Τσικλήρας) Πέτερσεν 12, Χίλ 11, Τσιάδη, Μπότσαρη 4, Σταμπούρλου, Θεοδωρομανωλάκη 5, Στεφανίδου 12, Πατεράκη 17, Γρηγορίου 5, Θανοπούλου
Παναθηναϊκός Α.Ο. (Πρέκας) Μούλη 12, Εζέτζα, Καλαμπάκου 17 (5), Σλούκα 8 (2), Δίελα 2, Έιβερι 15 (1), Άνταμς 6, Χάμπτον 20