ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΨΗΛΑ!

Η Ιωάννα Δίελα αρθρογραφεί στο Leoforos.gr για το συγκλονιστικό παιχνίδι με τον Άρη, καθώς και όλα όσα διαδραματίστηκαν την περασμένη εβδομάδα μπασκετικό γυναικείο τμήμα του Παναθηναϊκού.

Να κρατήσουμε τον σύλλογο ψηλά!

Προερχόμαστε από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τον Άρη, που ενώ θεωρητικά και βαθμολογικά έδειχνε εύκολο, γνωρίζαμε εκ των προτέρων ότι δε θα ήταν, από τη στιγμή που αντιμετωπίζαμε το πρόβλημα με την απουσία της Χάμπτον. Η παρουσία της συμπαίκτριας μου ήταν καταλυτική, καθώς υστερούσαμε στα ριμπάουντ και τους εύκολους πόντους κάτω από το καλάθι.

Ξεκινήσαμε το ματς μπήκαμε νωθρά και δώσαμε το δικαίωμα στον Άρη να προηγηθεί με διψήφιο νούμερο. Παρόλα αυτά δε το βάλαμε κάτω, όλα τα κορίτσια παραδώσανε σώμα και ψυχή και καταφέραμε να πάμε στο ημίχρονο με μόλις τέσσερις πόντους πίσω. Στο δεύτερο ημίχρονο κατορθώσαμε να ελέγξουμε πλήρως το ρυθμό του αγώνα και να ισορροπήσουμε το παιχνίδι. Εδραιώσαμε πλήρως την υπεροχή μας και περάσαμε μπροστά. Παρότι διατηρούσαμε σταθερή διαφορά, στο φινάλε ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και ισοφάρισε την αναμέτρηση στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Στον εξτρά χρόνο βγάλαμε όλες τις δυνάμεις και δείξαμε πως θέλουμε περισσότερο το ματς. Καταφέραμε και βρήκαμε κάποια ελεύθερα σουτ και ευστοχώντας στις επιθέσεις μας αποδράσαμε από το Αλεξάνδρειο με το ροζ φύλλο αγώνα.

Θα πρέπει να επισημάνουμε ότι η Ασπασία η Καλαμπάκου νωρίς τέθηκε νοκ άουτ με πέντε φάουλ και στα τελευταία δευτερόλεπτα βγήκα και εγώ, ωστόσο τα κορίτσια που μπήκαν κάλυψαν επάξια το κενό και έδειξαν στο τέλος την απαιτούμενη ψυχραιμία για να φτάσουμε στη νίκη.

Ο προπονητής μας δεν ήτανε στο πάγκο και έχει δύο ακόμη αγωνιστικές ποινή, αλλά  παρόλα αυτά οι δύο βοηθοί μας κοούτσαραν πολύ καλά το παιχνίδι και φτάσαμε στην επικράτηση.

Το Σάββατο υποδεχόμαστε στην έδρα μας τον Κρόνο (16:00) που βρίσκεται χαμηλά στη κατηγορία. Αυτό το γεγονός δεν μας επηρεάζει, είμαστε απόλυτα προσηλωμένες στο στόχο μας. Θέλουμε μόνο τη νίκη και προετοιμαζόμαστε όλη την εβδομάδα για να τα καταφέρουμε.

Περιμένουμε ο κόσμος να ανταποκριθεί στο κάλεσμα και να αγκαλιάσει τη προσπάθεια που κάνουμε γεμίζοντας το στάδιο «Παύλος Γιαννακόπουλος». Στα αξιοσημείωτα είναι η επιστροφή της Χάμπτον. Με τον τρόπο αυτό θα αποκτήσουμε ποιότητα στο παιχνίδι μας, ενώ ταυτόχρονα η καθεμία πάει στη θέση της. Ευελπιστώ να γίνει ένα όμορφο παιχνίδι και να πάρουμε τη νίκη.

Κλείνοντας, θέλω να αναφερθώ στη κοπή της πίτας του Ερασιτέχνη που μεσολάβησε τη Δευτέρα. Πραγματοποιήθηκε μια πολύ όμορφη εκδήλωση, όπου είχαμε την ευκαιρία να συναντηθούμε με όλα τα τμήματα του Παναθηναϊκού. Θέλω να ευχηθώ καλή χρόνια με υγεία και πολλές επιτυχίες σε όλους τους αθλητές, και να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τον σύλλογο ψηλά.